Denizyolu yük taşımacılığında rotalama ve çizelgeleme
Routing and scheduling in maritime cargo transportation
  1. Tez No: 319928
  2. Yazar: SERAP KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, araç rotalama ve çizelgeleme probleminin, denizyolu yük taşımacılığına uyarlanması ile oluşan gemi rotalama ve çizelgeleme problemi üzerinde çalışılmıştır. Klasik bir gemi rotalama ve çizelgeleme probleminin amacı tüm yüklerin yükleme limanlarından alınıp boşaltma limanlarına istenilen zaman pencereleri dahilinde bırakılmasını sağlarken filodaki tüm gemiler için maliyetler toplamını minimize etmektir.Gemi rotalama ve çizelgeleme problemi, uygulamaya konu olan denizcilik işletmesinin çalışma sistemi dikkate alınarak, karma tamsayılı doğrusal programlama modeli olarak oluşturulmuştur. Oluşturulan model, AMPL programlama dili ile kodlanarak Gurobi, Cplex, Symphony, Scip gibi farklı yaklaşımlarla çalışan çözücüler ile denenmiştir. %Küçük boyutlu problemin deterministik çözümleri elde edilmiştir. %Büyük boyutlu problemlerin (doğası gereği) deterministik optimum sonucuna ise yerel bilgisayarlarla makul hesaplama zamanlarında ulaşılamamıştır.Problem boyutunun büyük olması, makul bir süre içerisinde kesin çözüm yöntemleri ile optimum sonucun elde edilmesini sağlayamadığından sezgisel yöntemlerden, genetik algoritma ile çözüm sağlanmıştır. Elde edilen çözüm ile firmanın çözümü kıyaslanarak, sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ship routing and scheduling problem, which is the counterpart of vehicle routing and scheduling problem in the maritime transportation, is examined. The object of a classical ship routing and scheduling problem is to serve all cargoes to pick up from their loading ports and to transport and deliver to unloading ports within their time windows while total transportation costs of the fleet of all ships are minimized. Ship routing and scheduling problem is formulated as a mixed integer lineer programming model according to a real maritime transportation firm. Mathematical model is coded with AMPL modelling language and has run with solvers like Gurobi, Cplex, Symphony, Scip which have different solution approaches. %Exact solution of the small-size problem is obtained. %The deterministic optimum solution of the large-size problem has not been found with local computers in a reasonable time.The optimum solution could not be obtained with exact methods because of the problem size. Thus genetic algorithms which is one of the metaheuristics used to obtain a solution. The results of the genetic algorithm are compared with the current schedules of the firm.