Entegre taşıma sistemlerinin simülasyonla modellenmesi
Simulation modelling of integrated transport systems
- Tez No: 319930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada simülasyonla modelleme entegre taşıma sistemlerinde uygulanmıştır. Simülasyon çalışmasının amacı işletme yöneticilerinin uygulayacakları politikaların etkilerini tahmin edebilmektir. İşletme yöneticileri açısından yüksek harcama yapmadan verecekleri kararların etkisini görebilmek oldukça önemliydi. Çalışmanın sonucu yöneticiler tarafından mevcut taşıma sisteminin değiştirilmesi amacıyla kullanılabilir. Simülasyon çalışması ile işletme yöneticileri simülasyon uygulaması olmadan çok yüksek maliyetle elde edebilecekleri bilgilere ulaşma imkanına sahip olmuşlardır. Çalışmada simülasyon karar destek aracı olarak kullanılabilmek amacıyla kullanılmıştır. Oluşturulan simulasyon modeli görsel simülasyon modellerinin oluşturulması ve yürütülmesine olanak sağlayan ARENA simülasyon yazılımı ile koşulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study simulation modelling was implemented in an integrated transport system. The aim of the applied simulation study was to predict the results of different decision policies which will be taken by firm's managers. It was very important for the company's managers to know effects of their decisions without spending high amount of money. Findings of simulation study should be used to change company's transport system. Without help of the simulation study company managers can not get this highly cost effective suggestions. Simulation used as a decision support tool in firms? decision making processes. Our simulation models developed on the ARENA simulation program which provides user friendly interface for creating and implementing visual simulation models.