Vergi Hukukunda mali ikametgah
Fiscal residence in Tax Law
  1. Tez No: 319929
  2. Yazar: EGE BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ERTUNÇ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, mali ikametgâh kavramının Uluslararası Vergi Hukukunda ve Türk Vergi Hukukundaki anlam ve uygulamasını incelemektir. Mali ikametgâha ilişkin hukuki sorunları ortaya koymak amacıyla, kavramın birden çok ülke hukuku uygulamasındaki görünümü incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, çalışmanın bütününde gerçek kişiler ve kurumlar açısından olmak üzere bir ayrım yapılmış ve mali ikametgâh kavramı bu ayrım çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle mali ikametgâhın kavramsal çerçevesi çizilmiş ve vergilendirme ilkeleri ile ilişkisi belirlenerek hukuksal temeli ortaya koyulmuştur. Çalışmanın devamında, mali ikametgâhın Kıta Avrupası Hukukundan ve Anglo Sakson Hukukundan seçilen örnek ülke hukuklarındaki anlam ve uygulaması incelenmiştir. Mali ikametgâhın farklı ülke mevzuatlarındaki görünümü aktarıldıktan sonra, Türk Vergi Hukukundaki anlam, işlev ve uygulaması değerlendirilmeye alınmış ve kavrama ilişkin sorunlar ve belirsizliklere dikkat çekilmiştir. Özellikle, mali ikametgâhın uluslararası hukuktaki anlam ve uygulamalarına atıf yapılarak Türk Vergi Hukukundaki belirsizlikler için çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Son olarak, mali ikametgâhın, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarındaki tarihsel gelişimi incelendikten sonra, uluslararası vergi hukukundaki işlev ve uygulamalar ve bu konudaki sorunlar ortaya koyulmuştur. Son bölüm ise, Türk vergi anlaşmalarında mali ikametgâhın uygulamasına ayrılmış, burada mali ikametgâhın Türk vergi anlaşması uygulamasındaki görünümü belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the meaning and application of the concept of fiscal residence in international and Turkish tax law. With a view of presenting the legal issues and challenges surrounding the concept, fiscal residence has been reviewed in certain legal systems. A distinction between natural persons and corporate entities has been made throughout the study and the concept has been evaluated in accordance with this distinction. Primarily, the conceptual framework of fiscal residence has been deconstructed and its legal basis of the concept has been studied on its relation to the principles of taxation. Subsequently, the meaning and the implementation of fiscal residence have been analyzed in selected national laws in Continental Europe and Common Law. Following its outlook and meaning in foreign legislation, function and applications of fiscal residence have been explored in detail in Turkish tax law, notably pointing out particular issues and ambiguities related to the concept. Considering the concept?s significance in double tax treaties has been intended to help examine the historical evaluation of fiscal residence in tax treaty law and the concept?s function, implementation and challenges in international tax law. Specific reference has henceforth been made to the practice in international law with a view of clarifying the described ambiguities which exist in Turkish law. The final section has been dedicated to the analysis of the Turkish tax treaty practice regarding fiscal residence.