Klasik Dönem Osmanlı Devleti tımar sisteminin taşra idaresine etkisi
The effect of the Ottoman Empire's tımar system to the provincial governence in the classic era
  1. Tez No: 319947
  2. Yazar: ESER ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÜCETÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Osmanlı Devleti tarih sahnesine çıkmış en büyük devletlerden biridir. Devlet sahip olduğu geniş coğrafyada uzun süre barışı, huzuru ve refahı korumayı başarmıştır. Hükmettiği topraklardaki düzeni sağlamak için, toplum dinamiklerine uygun yönetsel stratejiler ve yöntemler geliştirmiştir. Bunların içerisinde en önemli yere sahip olan tımar sistemidir. Devlet bu sistemi çok iyi kullanmıştır. Gereksiz harcama yapmadan güçlü bir orduya sahip olmuş, hem de geniş coğrafyasında bu sistem sayesinde merkezinin gücünü tüm topraklara yaymış ve hissettirmiştir.Araştırmamız bir tarihi araştırmadır. Bu durumdan ötürü bir alan araştırması yapılmamış, tarihi yöntem uygulanarak araştırma tamamlanmıştır. İşleyiş bakımından bulunan problem saptanmış, çoğu eski olmak üzere belgeler ve kaynaklar taranmıştır. Tarihi araştırma tekrarı mümkün olmayan gözlemlere dayanmasından dolayı yoğun ve ciddi bir kütüphane çalışması yapılmış, yapılan taramada genellikle ikincil derecedeki kaynaklara ulaşılmış ve tümevarım yöntemi benimsenmiştir.Araştırma; Osmanlı Devleti'nde klasik dönem olarak kabul edilen 15. ve 16. yüzyıllarda tımar sisteminin, taşra idaresine olan etkisini inceleyecektir. Aslen tımar sistemi Osmanlı toprak düzenine verilen isimdir. Ancak bu sistem sadece toprak yönetimini değil özellikle eyalet yönetimini ve ordunun büyük bölümünün örgütlenmesi açısından Osmanlı düzeninin temelini oluşturmuştur. Toprak düzeni devletin ekonomik yönünü, ordu örgütlenmesi askeri ve stratejik yönünü, eyalet yani taşra idaresi ise merkeziyetçi bir yapıya sahip olan Osmanlı kamu düzeninin temelini oluşturmaktadır. Kamu yönetimi ve yönetim tarihi açısından incelenmek istenen araştırmada bu sistemin taşra idaresine etkisi ekonomik, sosyal, yönetsel ve askeri alanlarda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire is one of the greatest states which displayed in the history. The state achieved to protect peace, serenity and prosperity in its vast territory. In order to provide the public peace and order in its territory, it developed governmental strategies and methods which applied to the dynamics of the society. The most important one of them is tımar system. The state ran this system outstandingly. It retained a great army with low cost, moreover thank to this system it extended the central power and made it felt in all of the soil.Our research is a historical research. For this reason, a field survey hasn?t been conducted and the research has been completed by applying historical method. The problem regarding the mechanism has been identified and mostly old version sources and documents have been scanned. Inasmuch as a historical research is based on observations which are unlikely to give opportunity for repetition, an intensive and serious library study has been made. Seconded sources have been found out in that scanning procedure and induction method has been adopted.This research is going to examine the effectiveness of tımar system, which was introduced in 15th and 16th centuries also known as the classical era of Ottoman Reign, to the provincial governance. In fact, tımar system is the given name to the management of the land. However this system is not only the land management but also the provincial governance and in terms of organizing the big part of the army, it constitutes the fundamental principals of Ottoman?s regulation. Land management carves out the economic side as army organization carves out the military and strategic side. As for provincial governance establishes the fundamental principles of Ottoman?s public order which has a centralist structure. In this research which is intended to be analyzed in the aspect of public administration and the history of governance, this system?s effectiveness to ruling provinces has been approached in the fields of economy, social life, governance and military.