Özgün iç mekan bileşenlerinin üretiminde bilgisayar destekli tasarım ve üretim
Computer aided design and manufacturing for production of unique interior design components
  1. Tez No: 319956
  2. Yazar: MEHMET ALİ ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yapı bileşenleri ve malzeme, endüstrileşmeyle birlikte seri üretimler sonucu standart form, fonksiyon özellikleri ve düşük maliyetlerle sunulur hale gelmiştir. Bu durum, tasarımcıları tekil ve özgün bileşen tasarım ve üretimi yerine seri üretimle üretilmiş bileşen ve malzemelerin standart özelliklerine uyan tasarımlara yöneltmiştir. Geçmişte, tüm bileşenleriyle tasarım üretim bütünlüğü içinde tekil olarak üretilen yapı üretiminden uzaklaşılmıştır. Ancak günümüzde, elle üretimi zor ya da çok maliyetli tasarımlar esnek üretim yöntemlerinin ortamı olan bilgisayar destekli tasarım ve üretimle kolaylıkla, yüksek kalite ve düşük maliyetle tekil olarak üretilebilmektedir.Bu çalışmada, özgün iç mekan bileşenlerinin bilgisayar destekli tasarım ve üretimle tekil olarak tasarlanarak üretilmesi ele alınmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretimin iç mimarlık disiplini için özgün iç mekan bileşenlerinin tasarım ve üretiminde kullanımı ve potansiyelleri araştırılmakta, diğer disiplinlerdeki uygulamalardan farkları ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
By the inventions of industrialization, building materials and components are changed to be served with standardized form, functional properties and low prices. Due to this situation, instead of designing and producing unique and original components, designers tended to design in order to fit into standardized properties of mass produced materials and components. Therefore, designers get apart from the unity of design and production which were once together to produce unique buildings. Today, designs which were once too much expensive or difficult to produce manually can be produced uniquely, easily, with high quality and low prices. It is achieved by flexible production methods and computer aided design and manufacturing.In this study, design and production of unique interior design components by computer aided design and production will be discussed. The research on the fact that uses and potentials of computer aided design and manufacturing in interior design discipline is shown and differences of applications between other disciplines are exhibited.