An experimental study: Effects of cultural instruction on students' motivation and linguistic competence
Deneysel bir çalışma: Kültür öğretiminin öğrencilerin motivasyonu ve dil yeterliklerine etkisi
  1. Tez No: 320006
  2. Yazar: FULYA KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR VEFA TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda yabancı dil öğretmenleri ve eğitmenler hedef dilin kültürünü öğretmenin önemini kavramışlardır. İletişim becerileri edinme ve uluslararası iletişimi sağlayabilmenin önemi, dil derslerine kültürel öğeleri de dahil etmenin önemini arttırmıştır.Bu çalışmada değişik açılardan kültür eğitimi incelenmişti. Bunlardan ilki öğrencilerin hedef kültürü öğrenmeye karşı hevesleri, bir diğeri ise kültür eğitimin öğrencilerin konuşma, İngilizce kullanımı ve kelime ve okuma gibi dil becerilerinin gelişmesine olan etkisidir. Bu iki amacı elde edebilmek için dört haftalık bir kültür program hazırlanmış ve çalışma için seçilen deney grubuna bu program uygulanırken kontrol grubu var olan programı kullanmıştır. Kültür dersleri içinde kültürel konular ile kültür ve dört dil becerisinin birleştirildiği dersler dahil edilmiştir. Kültür ön ve son testleriyle, dil kullanımı (dilbilgisi), kelime, yazma ve konuşma sınavlarının sonuçları SPSS 17.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.Dört kültür son testinin sonuçları deney grubunun kontrol grubuna göre daha yüksek puanlar aldıklarını ortaya koymuştur. Bu da deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre hedef kültürleri öğrenmeye çok daha hevesli olduklarını göstermiştir. Öte yandan, kur bitirme sınavı sonuçları deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre konuşma sınavında istatistiksek olarak daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bu da var olan programa eklenen kültürel öğelerin öğrencilerin iletişimsel becerilerinin gelişmesine katkı sağladığını göstermiştir.Bu çalışma aynı zamanda dil derslerine `kültür' olarak neyi, nasıl dahil edebiliriz sorularına da ışık tutmaktadır. Kültürü yabancı dil derslerine dahil etmek isteyen öğretmenler için bazı fikirler ve materyaller de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, many foreign language teachers and educators became aware of the importance of teaching the culture of the target language. The importance of gaining communicative competence and maintaining intercultural interaction has fostered the importance of integrating cultural elements into language instruction.In this study, two aspects of culture teaching are studied. One is the motivation of students toward learning target culture, and the second one is the effects of cultural instruction on students? linguistic abilities: speaking, use of English and vocabulary and reading. In order to achieve these two goals, a four -week cultural syllabus was designed, and while the experimental group received cultural instruction, no cultural instruction was given to the control group. During culture classes, culture lessons and culture and the four skills integrated lesson were covered. Culture pre- post test and the results of use of English (grammar) and vocabulary, reading, and speaking tests were calculated in the SPSS 17.0 statistics program.The results of the four culture post-tests revealed that the experimental group scored higher than the control group. That showed that students in the experimental group were highly motivated towards learning target cultures. On the other hand, the results of the exit exam revealed that the scores of the experimental group students were statistically higher than the results of the control group in speaking test. That showed that integration of cultural elements into the existing curriculum helped students improve their communicative abilities.This study also shed a light on the question of how to and what to integrate into language classes as `culture?. Some ideas and materials are presented for the teachers who are interested in integrating target culture into EFL classes.