İhsan Oktay Anar'ın romanlarında erkekler ve erkeklik imgesi
The men and masculinity image in İhsan Oktay Anar's novels
  1. Tez No: 320031
  2. Yazar: AYŞEN UTANIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Edebiyat sosyolojisi disiplini farklı toplumsal olguları araştırmaya elverişli bir disiplindir. Çalışmada, edebiyat ve sosyolojinin birlikteliğinden oluşan edebiyat sosyolojisi temel disiplin olarak benimsenmektedir. Toplumsal cinsiyet çalışmalarında erkeklik olgusunun da incelenmesi, cinsiyet çalışmalarına çeşitli perspektifler sunma olanağına sahiptir. Bu bilinçle çalışmada erkeklik olgularının oluşumunun hangi önemli kavramlar etrafında gerçekleştiği araştırılmaktadır. Edebiyat sosyolojisi disiplininden yola çıkan çalışma kapsamında, İhsan Oktay Anar'ın romanlarındaki erkekler ve erkeklik imgeleri incelenmektedir. Romanlardaki erkeklik imgelerinin kurgulanmasının hangi önemli kavramlar etrafında şekillendiğini saptamak, erkeklik olgusunu anlamak adına önemlidir. Bu saptamanın gerçekleşebilmesi için seçilen yöntem yakın okuma yöntemi olarak da adlandırılan hermeneutik yöntemdir. Anlamanın temele alındığı bu yöntem çerçevesinde romanlarda karşımıza çıkan erkeklik tiplerini incelemek ve kurgulanan erkeklik imgesinin hangi çerçeveler etrafında şekillendiğine bakmak çalışmanın amacını içermektedir. Kurgulanan erkeklik tiplerinin çözümlenebilmesi için İhsan Oktay Anar'ın çalışmanın bitim sürecine kadar yayınlanmış beş romanı incelenmektedir. Bunlar sırasıyla, Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri, Amat ve Suskunlar'dır.
Özet (Çeviri)
The sociology of literature enables us to study various social phenomenon. This study uses sociology in order to analyze a literary text. Similarly, theories of gender are considered to investigate masculinities and identities. By focusing on issues of gender identity, the meanings of being masculine and the formation of masculine codes are investigated through Ihsan Oktay Anar?s novels. Indeed, the study of the representations of masculinity in novels enables us to understand the phenomenon of masculinity. The study uses hermeneutical method which is also known as a theory of interpretation. Through this method, the study investigates manhood types in novels, and tries to find out the main frames of masculanity image. Ihsan Oktay Anar?s Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrâsiyâb?ın Hikayeleri, Amat and Suskunlar are investigated to analyse the repsentation of masculinity in his novels.