Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nde menkıbeler: Anadolu sahası
Anectodes in the Seyahatname of Evliyâ Çelebi: Anatolian field
- Tez No: 320030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Evliyâ Çelebi Seyehatnâmesi'nde Menkıbeler (Anadolu Sahası) adlı çalışmamızda Seyahatnâme adlı eserde bulunan Anadolu coğrafyasında geçmiş ve Evliyâ Çelebi tarafından kayıt altına alınmış menkıbelerin başlı başına bir tür olarak ayrılıp tanıtılması amaçlanmıştır. Eserin taranmasına başlanmadan Seyahatnâme ile ilgili yapılmış tezler gözden geçirilmiştir. Son ve günümüze en yakın Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi (Günümüz Türkçesiyle) seçilmiş ve taranmıştır. Çalışmanın birinci kısmında yazar, eser, tür ve çalışmanın içerdiği temel kavramlar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci kısımda bu eser ile ilgili Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı'nda yapılmış on iki tez ele alınmıştır. Üçüncü bölümde materyal ve yöntem seçimi sunulmuştur. Dördüncü bölümde menkıbelerin motif tasnifi yapılarak menkıbe metinleri epizotlarıyla birlikte incelenip yöre tasnifi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise sonuç ve kaynakça yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In our study which is named the Anecdotes in Seyahatnâme of Evliyâ Çelebi (Anatolıan Fıeld), it has been aimed to acquaint with the anecdotes which differ all by themselves as different forms, which is present in the work named Seyahatnâme, that elapsed in the Anatolian geography and recorded by Evliyâ Çelebi. Before scanning the work, the former theses about Seyahatnâme are reviewed. The last and updated Seyahatnâme of Evliyâ Çelebi (in today?s Turkish) has been chosen and scanned. In the first section of the work; the author, the work, the form and the main concepts included in the work have been informed. In the second section, twelve theses, about this work, brought out in the Department of Turkish Language and Literature have been discussed. In the third section, the material and method selections have been presented. In the fourth section, the motive classification of anecdotes has been performed and the anecdote texts have been analyzed with their episodes. At the end of the study, the result and references have been involved.