İhsan Oktay Anar'ın romanlarında üstkurmaca
Metafiction in İhsan Oktay Anar's novels
- Tez No: 140563
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İhsan Oktay Anar' m Romanlarında Üstkurmaca Akın Tek Bu tez İhsan Oktay Anar' m Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel ve Efrasiyab'ın Hikayeleri adlı romanlarında üstkurmaca tekniğinin kullanımı konusunda bir incelemedir. Anar' m romanlarının bu yönü hakkında yapılan öncü çalışmalardan biri olduğu için sadece belli başlı temel teorik eserlerdeki bilgiler ve örneklemeler referans olarak alınabildi. Brian McHale'in Postmodernist Fiction, Patricia Waugh'm Metafwtion, Mark Currie'nin editörlüğünü yaptığı Historiographic Metqfiction, ve Yıldız Ecevit'in Türk Romanında Postmodern Açılımlar, adlı kitaplarını bunların başında sayabiliriz. Yapılan çözümlemeler Anar' in üstkurmaca tekniğini romanlarının tümünde kendine has yöntemlerle kullandığını gösteriyor. Bunun ötesinde roman tarihinin başından bu yana kullanılagelen tekniğin bu romanlardaki görüntüsü postmodernist dönemdeki uygulamalarla örtüşüyor: Üstkurmaca, romanlardaki temel yapının oluşturulmasında kullanılıyor. Sonuç olarak sadece bu tekniğin kullanıldığı herhangi bir roman olmakla kalmayıp, 'üstkurmaca roman' olarak nitelendirilebilmelerini sağlayacak bir yapıya sahip oldukları ortaya çıkıyor. Ancak postmodernist kuramların bazı açmazları yüzünden tezin gereken kesinlikte bir dile sahip olmadığı söylenebilir. Yine de çözümlemeye çalıştığı romanların doğasını göz önüne sermede bu kesinlikten uzak bakışın yararlı bir etki sağladığını düşünebiliriz. vııı
Özet (Çeviri)
Metafiction in İhsan Oktay Anar 's Novels by Akın Tek This thesis aims at exploring the use of metafiction as a literary tecnique in ihsan Oktay Anar' s novels; namely Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, and Efrasiyab 'in Hikayeleri. As it is a pioneering work on that aspect of these novels, referential books are restricted to some basic theoric studies such as Brian McHale's Postmodernist Fiction, Patricia Waugh's Metafiction, Yıldız Ecevit's Türk Romanında Postmodern Açılımlar, and Historiography Metafiction edited by Mark Currie. Results reveal that the novelist applies metafiction in genuine ways. Moreover, the application corresponds to postmodernist usage of the tecnique which has been exploited since the beginning of the novel as a genre. İn other words metafiction is used to construct the basic structure of these novels. This makes Anar' s works 'metafictional novels'. Unfortunately due to the problematics of postmodernist poetics the thesis can not escape being haunted by some doubts. However this might be welcomed considering the real nature of the novels studied. Vll