Faruk Nafiz Çamlıbel'in tiyatro eserleri
Faruk Nafiz Çamlıbel's theater plays
  1. Tez No: 320047
  2. Yazar: MELEK UYDURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
?Faruk Nafiz Çamlıbel'in Tiyatro Eserleri? adlı bu çalışmanın amacı; yazarın hayat hikâyesini, sanat anlayışını ortaya koymak ve bu bağlamda tiyatro oyunlarını incelemektir. Birinci bölümde Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar olan dönemdeki Türk Tiyatrosu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise yazarın hayatı, eserleri ve sanatı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Çamlıbel'in etkilendiği akımlara değinilerek bu akımlarla yazarın oyunları arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde yazarın oyunları; ?Olay Örgüsü?, ?Temalar?, ?Kişi Kadrosu?, ?Zaman?, ?Mekân? ve ?Sahne-Dekor? başlıkları altında incelenmiştir. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise ?Edebiyat, Çocuk ve Tiyatro? üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of ?Faruk Nafiz Çamlıbel?s work named ?Theater Works? is to present the author?s lifestory and demonstrate his point of view about art and in this way investigate the theater plays. In the first section the information about Turk Theater was given from the period of Tanzimat to Republic. In the second section the author?s life, art and his works was handled. In the third section refering to Çamlıbel?s influenced Movements, it was tried to correlate between author?s plays. In the fourth section author?s plays was investigated on the title of ?Plot?, ?Themes?, ?The Cast?, ?Time?, ?Setting? and ?Stage?. In the fifth and the last section of this work ? Literature, Children and Theater? was emphasized.