İktisadi entegrasyon hareketlerinin işgücü piyasasına etkileri
The effects of economic integrations on labor market
  1. Tez No: 320046
  2. Yazar: ESRA KARAPINAR KOCAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren küreselleşmenin etkisi ile artan iktisadi entegrasyon hareketlerinin ülke ekonomilerinin diğer tüm alanlarıyla birlikte işgücü piyasalarını da etkilemesi beklenmektedir. Günümüzde ülkelerin, irili ufaklı pek çok entegrasyona dahil oldukları görülmektedir. Söz konusu entegrasyon hareketleri içerisinde hem ekonomik hem de siyasal olarak en kapsamlı olan entegrasyon örneği şüphesiz son genişlemesiyle birlikte 27 üyeye ulaşan Avrupa Birliği'dir. İşgücünün serbest dolaşımı konusu Avrupa Birliği ile beraber çoğu birliğinde ortak hedefidir ve bu konuda pek çok birlik, kuruluşundan itibaren çeşitli düzenlemeler yapmış, müktesebatlarında konuya değinmişlerdir. Peki, oluşturulan bu altyapıya karşılık işgücünün dolaşımı konusunda mal, hizmet ve sermayenin serbest dolaşımı kadar büyük bir hareketlilik yaşanmış mıdır? İşte çalışmanın temel sorusu budur. Çalışma, değişime sebep olan temel faktör olan küreselleşme sürecinden başlayıp, iktisadi entegrasyon kavramı, tarihçesi ve dünyadaki entegrasyon örnekleri de ele alınarak incelenmiştir. Her ne kadar işgücü hareketliliği kapsamında sadece ABdeğil aynı zamanda tüm dünyadaki iktisadi entegrasyonlar incelenmek istendiyse de verilere ulaşmada karşılaşılan güçlükler nedeniyle ABodaklı bir çalışma yapılmış, diğer örneklere de yer yer değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It?s expected that economic integration movements which have increased by the effect of globalization since second half of twentieth century will affect labor markets too besides all economic area. Nowadays, it can be seen that countries participate in many integrations. In those integration movements, the most comprehensive integration example is certainly European Union has 27 members with the last enlargement as both economically and politically. The issue of free movement of labor is common aim for both EU and other unions and many unions have made some arrangements and mentioned this topic in their legal acquises. In this context, is there any major activity regarding to labor mobility as in good, service and capital mobility. Thus, this question can be considered as the main question of this study. The study starts with globalization process which is the main factor for change and economic integration concept examined with its history and worldwide integration examples. Even though it?s wanted to analyze not only EU but also all other unions around the world within the meaning of labor mobility, this study is EU-focused by reasons of difficulties for getting data but rarely touched on other samples as well.