Özel sektöre yönelik devlet destekleri ve Gaziantep'teki işletmeler üzerine bir uygulama
Support programmes implemented for private sector and an application of business in Gaziantep
  1. Tez No: 320048
  2. Yazar: ÇİĞDEM DOĞANGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özel sektöre yönelik uygulanan devlet destek programlarının yaygınlaştırılması için işletmelerin destek programları hakkındaki bilgi düzeylerinin arttırılması ve desteklerden yararlanmama nedenlerinin analiz edilerek engellerin azaltılması gerekmektedir. Bu çalışmada genel olarak işletmelerin devlet destekleri hakkındaki bilgi düzeylerinin ve desteklerden yararlanmama nedenlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada; öncelikle devlet tarafından verilen desteklerin işletmeler için önemi, destek programlarının amaçları ve uygulama yöntemleri araştırılmıştır. Sonra destek programlarının uygulamalarına yönelik amaçlar, işletmelerin desteklerden yararlanma durumları ve desteklerden yararlanmama incelenmiştir. Ayrıca işletmelerin destek programları hakkındaki bilgi düzeyleri incelenmiş ve işletmelerden programların gelişimi için gerekli görüş ve öneriler alınmıştır. Bu kapsamda Gaziantep'teki 223 işletme yetkilisinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. İşletmelerden elde edilen verilerin analizi sonucunda; destek programlarından yararlanmama nedenlerinin; işletmelerin bilgi düzeylerinin yetersiz olması, tanıtım faaliyetlerinin iyi yapılmaması, destek verilecek kuruluşların objektif değerlendirilmemesi ve bürokrasinin fazla olması gibi sebepler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To increase the beneficiaries about the support programmes implemented for private sector and to disseminate the programmes, level of knowledge about the support programmes should be increased and by analizing the causes of a need to reduce barriers to support or not. In this study, the level of knowledge about state subsidies and support to business in general, is intended to determine the reasons or not.In this study, preferably the importance of the supports provided by the government for enterprises,the aims of the support programmes ve implementation methods have been searched.Moreover,the knowledge level of the enterprises about the support programmes has been learned and their opinions and suggestions required for the progress of the programmes have been taken by searching the aimes for implementation of the support programmes,situation of benefiting from the supports and reasons of pass up .In the frame of the research, 223 firm authorities answered all the questions of the survey and the achieved datas have been analysed.With the analysis of the achieved data, the reasons of pass up from the programmmes,inadequacy of level of knowledge and advertising activities , non-objective evaluation of the instituaitons that will be supported and much bureaucracy were discovered.