Faruk Nafiz Çamlıbel'in Han Duvarları adlı eseri üzerinde söz dizimsel bir inceleme
A linguistic study on the book Han Duvarları of Faruk Nafiz Çamlıbel
- Tez No: 146738
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
oz Bu tezde memleket edebiyatı akımının önde gelen şairlerinden Faruk Nafiz ÇamlıbePin Han Duvarları adlı şiir kitabı söz dizimi açısından ele alınıp incelenmiştir. Faruk Nafiz,“Beş Hececiler”diye anılan şairler topluluğu içinde yer alan önemli bir şairdir. Şiirlerini sade ve yalın bir Türkçeyle yazmıştır. İncelemeye konu olan Han Duvarları kitabı da onun en seçkin eseridir. Kitapta memleket şiirleri, aşk şiirleri ve başka şiirler yer almaktadır. Söz dizimi, kelime grupları ve cümle yapılarım içeren dil bilgisi koludur. Bu bakımdan tezde kelime grupları ve cümleler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Kelime grupları hem yapıları hem de kullanılışları açısından incelenmiştir. Ayrıca her kelime grubunun istatistiksel verileri de sonuç kısmında belirtilmiştir. Cümleler incelenirken cümleyi oluşturan temel ve yardımcı öğeler ayrı ayrı belirtilmiş ve bunlara ait örnekler gösterilmiştir. Bunun yanında cümleler öğelerinin dizilişleri, yapılan ve anlamları gibi farklı açılardan da ele alınıp incelenmiştir. Cümlelerle ilgili istatistiksel veriler de tezin sonuç kısmında belirtilmiştir. ABSTRACT In this thesis,“Han Duvarları”, Faruk Nafiz' s poetry book, is investigated according to its syntactic structure. Faruk Nafiz is an outstanding pen of the literary circle,“Beş Hececiler”. He employs a simple and fluent language in his poems.“Han Duvarları”, that was analysed, is his best work and written during his heyday of his artlife, is his conspicious work according to its language. Within the book rustic and country poems, love poems are existed. Syntax, is the branch of grammar contains word groups and sentence bodies. Thus, in this paper, word groups and sentences are analysed indivudually. Word groups are studied both for their structures and usages; moreover, statistic resultsof every group are given. While the sentences are studied fundamental and secondary components, constitute the sentence, are indicated and exemplified. In addition, sentences are treated according to their syntax, structures and meanings. Statistic results are accounted in the Sum of the thesis. m
Özet (Çeviri)