Sınıf ve ilköğretim matematik öğretmenlerinin tercih ettikleri soru türlerinin incelenmesi
An investigation of question types that elementary classroom and elementary mathematics teachers prefer
  1. Tez No: 320056
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının amacı öğretmenlerin sınıf içi uygulamaları sırasında hangi tür soruları tercih ettiklerini, hangilerini ihmal ettiklerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 3 ilköğretim matematik ve 3 sınıf öğretmeninin 1200 dakikalık matematik derslerinin videoları incelenmiştir. Veri analizinde Graesser, Person ve Huber (1992) tarafından belirlenen soru türleri kullanılmıştır. Bunlar kısa cevap, uzun cevap ve derin kavrayış gerektiren sorular olmak üzere 3 kategoride toplanan 10 farklı soru türüdür. Öğretmenler konu öğretimi ve konu tekrarı sırasında soru-cevap yöntemine sıklıkla yer vermektedir. Sorular ölçme değerlendirme dışında öğrencileri dersin merkezine almak, öğrenciyi motive etmek, eksik öğrenmeleri ve kavram yanılgılarını belirlemek, sınıfta tartışma ortamı yaratmak gibi birçok önemli amaçla kullanılmaktadır. Bu sebeple öğretmen soruları önem kazanmaktadır. Derslerde kullanılan soruların sıklığı kadar soruların niteliği de önemlidir. Bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar öğretmelerin en çok kısa cevap gerektiren soruları tercih ettiğini, uzun cevap ve derin kavrayış gerektiren soruları ihmal ettiğini göstermiştir. Ayrıca öğretmenlerin kullandıkları soru türleriyle ilgili alışkanlıkları olduğu da gözlenmiştir. Bir ya da birkaç soru türünde yoğunlaştıkları ve bu soru türlerinin de öğretmenler arasında benzerlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to specify what kind of questions teachers? prefer, what kind of questions they disregard during their classroom practices. For these purposes 3 elementary mathematics and 3 elementary teachers? 1200 minutes classroom practices videos have been reviewed. For data analysis, 10 question types have been used which established by Graesser, Person & Huber (1992). Question types are collected in three categories. These are long answer, short answer and deep reasoning questions. Teachers often use question and answer method for teaching and repetation practices. For classroom practices quality of questions are as important as quantity of questions. In addition to measurement and evaluation, questions are essential for student centered classrooms, motivate students, determine incomplete learning and misconceptions and guide to classroom discussions. For these reason teacher questions are gaining importance.. The results of this study indicated that teachers prefer short answer questions and they disregard long answer and deep reasoning questions. Additionally the other result of this study is about teachers? habit of question types that they frequently prefer. They often use one or a few question types and these questions have similarities between teachers.