Türklerde bayram
Feast in Turks
  1. Tez No: 320062
  2. Yazar: İBRAHİM İSLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Tarih, Folklore, Sociology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bayramlar milletimizin millet olma şuurunu ortaya çıkaran önemli unsurlardan biridir. Topluluklar kardeşce yaşamayı, bütünlüğü, acıyı ve tatlıyı paylaşmayı özümsediği zaman millet olmayı başarabilirler. Millet olmak bir beden olmak gibidir. İşte bu bedenin çalışmasını sağlayan damarların en önemlilerinden biride bayramlarıdır. Bayramlar sayesinde insanlar birlikte eğlenir, yardımlaşır ve birlikteliği özümser. Türk Milletinin, toplumu bütünleştirici özelliği olan bayramları vardır ve bu bayramları milli şuurlarının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Türk Milleti diğer unsurlarla birlikte bu bayramlar sayesinde birbiriyle kenetlenmiş, kadim dünyadan bu yana dünya tarihini etkileyen devletler kurmuş, adını dünya tarihine altın harflerle yazdırmış ve kendini kabul ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
Festivals is one of the important elements of our nation reveals nation's consciousness. Communities to live in brotherhood, unity, to the kind of pain to be a nation can achieve when absorbed. People like to be a body. This is One of the most important festivals of the arteries that run the body. With festivals, people have fun together, and the association cooperates absorb. Turkish Nation, the integrative feature of society that have festivals and festivals of the national of consciousness played an important role in the development. Interlocked with each other through the festivals the Turkish Nation, among other things, affect the states of world history since the ancient world, has established its name with golden letters in world history and gaining himself dictated.