İdarenin mal ve hizmet alım yöntemleri ve bu süreçte yaşanan sorunlar
Yöntemlei and purchase of goods and services administration issues in this process
- Tez No: 320063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İdare, kamu hizmetlerini yerine getirirken mal ve hizmet alımına ihtiyaç duymaktadır. İhtiyacı olan alımları karşılarken belli usullere göre hareket etmek zorundadır. Bu konuda çeşitli yasal düzenlemelere gidilerek belli bir usul oluşturulmaya çalışılmıştır.İdarenin mal ve hizmet alım yöntemleri çeşitli olup, bu yöntemlerden kamulaştırma, devletleştirme ve istimval gibi usuller idare tarafından her zaman kullanılmayan istisnai yöntemlerdir. Bu yöntemlerin dışında idareler tarafından kullanılan mal ve hizmet alım yöntemi ise esas itibariyle 4734 sayılı Kamu İhale Kanununda düzenlenmiştir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu yürürlüğe girmesiyle kamu alımlarında daha önce olmayan düzenlemelere gidilmiştir. Kanunun uygulanmasıyla birlikte, ihale sürecinde idareden ve isteklilerden kaynaklanan sorunlar incelenmeye çalışılmış olup, bu sorunlar, gerek yargı kararları ve gerekse de Kamu İhale Kurumu kararlar ışığında incelenmiştir. Bununla birlikte Kanun koyucu ve Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan düzenlemeler idarenin ihtiyacı olan mal ve hizmetin kalitesini en üst seviyede tutmaya çalışmıştır. Ancak; uygulamada idarenin ihtiyacı olan mal ve hizmeti alımında çeşitli sorunlarla karşılaşıldığı görülmüştür. Karşılaşılan bu sorunlara öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Administration, public services, the purchase of goods and services to fulfill needs. Obliged to act in accordance with certain procedures to meet the need of purchases. This issue by going to the various laws and regulations attempted to establish a specific procedure.The Administration is trying to ensure in need of goods and services must comply with these procedures are created. A variety of methods of administration of goods and services, these methods expropriation, nationalization and administrative procedures, such as moveable property not used all the time by the exceptional methods. This method is based on goods and services used by administrations other than as instructed by the Public Procurement Act No. 4734 was organized. The enactment of the Public Procurement Act No. 4734 is not already in public procurement regulations have been made. Along with the implementation of the law, the problems caused by the tenderers during the tender process and the administration have been evaluated and these issues need to make decisions in the light of the Public Procurement Agency as well as judicial decisions and examined. However, the arrangements made by the legislator and the Public Procurement Authority needs of the administration tried to keep the highest level of quality of goods and services. However, in practice the administration was faced with various problems in the purchase of goods and services needs. Facing these problems, aims to provide.