Bankaların sektörel paylarındaki değişimin nitel bağımlı değişkenli panel veri modeliyle analizi
The analysis of sector share change of the banks by panel data model with qualitative dependent variable
- Tez No: 32008
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Türkiye'de son dönemlerde, bankacılık sektörüne çok sayıda yeni bankanın girmesi ve sektör içinde yapılabilecek yeni bankacılık faaliyetlerinin önceki dönemlere göre daha sınırlı olması nedeniyle, bankalar arasında bir rekabet oluşmuştur. Ayrıca faaliyetine devam eden bankalar arasında, sektörden çekilen bankaların piyasadaki paylarını elde edebilmek için ciddi bir rekabet de yaşanmaktadır. Bu durumda, bankalar kurumsal ve bireysel müşterilerinin sayısını, sundukları farklı hizmetlerle arttırarak sektör içerisindeki paylarını yükseltmeye çalışmaktadırlar.Araştırmada bankaların sektör paylarındaki değişim inceleneceği için, doğrusal panel veri modelleri yerine, bağımlı değişkeni iki değer alabilen ve doğrusal olmayan ?Nitel Bağımlı Değişkenli Panel Veri Modeli? ile analizler gerçekleştirilmektedir.Araştırmada kullanılan yöntemin, geniş bir veri yapısı gerektirmesine karşın, sadece zaman serisi ya da sadece yatay-kesit serilerinden elde edilemeyecek bilgileri ve tahminleri vermesi, açıklayıcı değişkenler arasında daha az çoklu bağlantı sorununa yol açması gibi özelliklerinin bulunması, diğer yöntemlere göre üstün olmasını sağlamaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde bankacılık kavramı ile dünyada ve Türkiye'de bankacılık sisteminin günümüze kadar olan tarihsel gelişimine ayrıntılı olarak değinilmektedir. İkinci bölümde başta doğrusal panel veri modelleri olmak üzere nitel bağımlı değişkenli modellerle, nitel bağımlı değişkenli panel veri modelleri ve bu modellerin tahmin ve testlerinin ne şekilde yapılacağı ele alınmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise; Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların sektör paylarının, nitel bağımlı değişkenli panel veri modeliyle analizi ve araştırmanın sonuçları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
A new competitive situtation has occured among banks in Turkey because of the reason that so many new banks have entered this sector and banking activities have become more restricted compared to former periods. Also, there has been a strict competition among the banks in order to increase their sector shares. To do this, banks offer different and unique services to their customers.In this research, the sector share variation of the banks will be examined so a model which is nonlineer and the dependent variable of it can take two values calling ?Panel Data Model With Qualitative Dependent Variable? has been used instead of lineer panel data models.Although this method requires large data structure, it seems to be superior than other methods because of having the characteristics of giving information and prediction that can not be gained from horizontal cross-section series or time series and causing less multicollinearity problem among descriptive variables.In the first section of the study, banking concept and the historical evolution of banking sector in Turkey and the world is analyzed. In the second section, lineer panel data models, qualitative dependent variable models, panel data model with qualitative dependent variable and how these models? tests and predictions can be done are examined. In the last section, the applications that were done by using Panel Data Model With Qualitative Dependent Variable for the sector shares of the banks in Turkey are analyzed and the results of this research are explained.