Çokkültürlü yurttaşlık bağlamında Türkiye'de mikro dinsel cemaatlerin kimlik problemi
In the context of multicultural citizenship the identity question of micro religious communities in Turkey
  1. Tez No: 320089
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ MİNARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki mikro dinsel cemaatlerin, çokkültürlü yurttaşlık bağlamında, karşılaştığı kimlik problemlerini inceleme amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma ?mikro dinsel kimlikler ülke üzerinde baskın bulunan kimlik kodlaması karşısında hangi sorunlarla karşılaşmaktadır?? problemine dayanmaktadır. Bu bağlamda, Aleviler, Museviler, Gregoryen Ermeniler, Ortodoks Rumlar ve İslami tarikatların mensupları çalışmanın ilgi alanını oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi ise pozitivist metodoloji doğrultusunda mikro dinsel kimlik temsilcileriyle yapılan görüşmeler paralelinde elde edilen gözlemlere dayanmaktadır.Çalışmaya kültür ve kimlik konularının betimlenmesiyle başlanmış, ardından araştırmanın kavramsal altyapısını oluşturan çokkültürlü yurttaşlık olgusu üzerinde durulmuştur. Çokkültürlü yurttaşlığın, liberal demokratik ülkelerdeki örneklerinin ele alınarak incelenmesinden sonra Türkiye'deki mikro dinsel formların günümüzde karşılaştığı kimlik problemleri tarihsel bir perspektifle ele alınmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de modernleşme ve uluslaşma süreçleriyle birlikte meydana gelen kimliksel dönüşümden de bahsedilmiş, laiklik ilkesinin resmi yorumlanışı ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmada mikro dinsel kimliklerin içerisinde bulunulan sosyo-politik ortam paralelinde karşılaştığı zorluklar ve bu zorluklar karşısında vermiş olduğu tepkiler incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak, araştırmada, yapılan çalışmanın genel özelliklerinin ve elde edilen bulguların tespitine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this theases is a research on the identity problems of micro religious group members in Turkey in the context of micro religious communities. The research is based on the question of what the problems of micro religious group members in the face of dominant identity codes are? In this regard, the study focusses on the identity issue of Alevis, Jews, Gregorian Armenians, Greek Orthodox and classical İslamic communities. The research methods of the thesis are essentially interviews with the representatives of these religious communities and observations, both of which belong to the field of positivist methodology.This thesis starts by describing culture and identity issues and afterwards emphasizes on the phenomenon of multicultural citizenship, which constitutes this thesis? conceptional substructure. After analysing multicultural citizenship examples in liberal democratic countries, current identity problems of micro religious forms(?) in Turkey will be considered from a historical perspective. Concordantly, this thesis refers to the transformation of identities after Turkey`s process of modernization and nationalisation trying to interpret the principle of secularism and its interpretation by the state.In this research, the problems of micro religious identities in Turkey?s social - political environment and their reactions towards these difficulties are examined. Finally, the general characteristics and purpose of this research will be clarified.