Çokkültürlülük bağlamında Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların eğitim sorunu
The education problems of Syrian asylum seekers in Turkey in the context of multiculturalism
  1. Tez No: 502207
  2. Yazar: ABDULLAH SAİT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye, 2011 itibariyle yoğun bir şekilde ülkeye göç etmeye başlayan sığınmacıların kısa sürede ülkelerine geri döneceğini düşünerek sorunlar karşısında geçici çözümler bulmaya çalışmış fakat zaman geçtikçe Suriyelilerin kalıcı olacağı anlaşılmış ve sorunları çözmeye yönelik hukuki ve kurumsal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye'nin çözüm bulmaya çalıştığı sorunlardan birisi de sığınmacıların eğitimidir. Bu amaçla yapılan düzenlemelerle 2014'ten itibaren Suriyeli öğrencilere Geçici Eğitim Merkezlerinde (GEM) anadillerinde eğitim alma imkânı sağlanmıştır. 2016 itibariyle ise GEM'ler kapatılmaya başlanmış ve Türk okullarına geçiş süreci başlamıştır. MEB Suriyelilerin anadilde eğitim almalarına sıcak bakmamış fakat çokkültürlü eğitim kapsamında değerlendirdiği kapsayıcı eğitim modelini benimseyerek Suriyelilerin kültürel taleplerine duyarlı davranmıştır. Bu çalışmada Will Kymlicka'nın“Çokkültürlü Yurttaşlık”kuramı temel alınarak Türkiye'nin Suriyelilere yönelik takip ettiği eğitim politikasının liberal çokkültürlülüğe uygun olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaca ulaşmak için ilk olarak Türk eğitim sisteminde Suriyeliler bağlamında yapılan yasal düzenlemeler muhteva analizine tabi tutulmuş sonrasında ise Suriyeli ve Türk eğitimcilerle mülakatlar yapılmıştır. Bu mülakatlarla görüşülen kişilere Suriyelilerin Türk okullarına geçişi ve kapsayıcı eğitim ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Mülakatlar sonucunda şu sonuçlara varılmıştır: - Suriyeliler Türk eğitim sistemine geçişi olumlu bir adım olarak değerlendirmekte fakat sürecin daha yavaş işletilmesi gerektiğini düşünmektedirler. - Suriyelilerin kimliklerini yaşatma ve anadillerini unutmama yönünde talepleri vardır. - Türk okullarında Suriyeli öğrencilerin yaşadığı en büyük problem Türkçe bilmemeleridir. - Türk öğretmenler Suriyeli öğrencilerde ciddi bir uyum problemi görmemektedir. Uyumun önündeki en büyük engel dil bilmemektir. Bu sorun çözüldüğü takdirde ki zaman içerisinde çözülecektir, uyum sorunu azalacaktır. Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'nin Suriyeli öğrencilere yönelik kapsayıcı eğitim uygulaması Kymlicka'nın“Çokkültürlü Yurttaşlık”kuramına uygun düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey was tried to find temporary solutions in the face of the problems of Syrian asylum seekers who began to migrate to the country intensively as of 2011, thinking that they would soon return to their country but as time went by, it was understood that the Syrians would be permanent and so made legal and institutional arrangements. One of the problems that Turkey tries to find the solution is education of asylum seekers. With new arrangements made for this porpuse, By 2014, Syrian students were able to receive education at the Temporary Education Centers (GEM). However, by 2016, GEMs have started to be closed down and the process of transition to Turkish schools has begun. MONE has not approached positively to the Syrians to receive education in their mother language but has adopted an inclusive education model which MONE evaluated within the context of multicultural education.and so has been sensitive to the cultural demands of the Syrians. In this study, based on Will Kymlicka's theory of“Multicultural Citizenship”, Turkey's education policy towards Syrian children has been examined whether it is appropriate liberal multiculturalism. In order to achieve this aim, firstly the legal arrangements made in the context of the Syrians in the Turkish education system were subjected to content analysis after that they were conducted interviews with Syrian and Turkish trainers. The interviewees were asked questions about the transition of the Syrians to Turkish schools and inclusive education. As a result of the interviews, the following conclusions were reached: - The Syrians consider the transition to the Turkish education system a positive step, but think that the process should be carried out more slowly - Syrians demands that they keep their identities alive and do not forget their mother tongue. - The biggest problem that Syrian students have experienced in Turkish schools is Turkish inadequacy - Turkish teachers do not see a serious adaptation problem in Syrian students. The biggest obstacle in front of the adaptation is not knowing the language. If this problem is solved, it will be resolved in time, the adaptation problem will be diminished. When these results are considered Turkey's implementation of inclusive education for Syrian students are consistent the Kymlicka's“Multicultural Citizenship”theory.