Yönetsel denetim açısından büyükşehir belediye müfettişliği ve teftiş kurullarının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneğinde incelenmesi
Study on metropolitan municipal inspectorate and board of inspectors conducted on the example of the Metropolitan Municipality of Kocaeli
- Tez No: 320098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yönetim ve denetim birbirini besleyen süreçlerdir. Denetim sisteminin işlerliği, yönetime pozitif yansımakta ve yönetimi daha şeffaf hale getirebilmektedir.Belediye Kanunu'nun 55. maddesine göre, belediyelerde iç ve dış denetim yapılacak olup bu denetimin iş ve işlemlerin hukuka uygunluk denetimi ile mali ve performans denetimini kapsadığına yer verilmektedir. Bu maddeye göre iç ve dış denetim 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na göre yapılacaktır.İç denetim sisteminin gündeme gelmesiyle kurum içi denetim mekanizması olan Teftiş Kurullarının denetim faaliyetleri ve denetimdeki yeterliliği tartışılmaya başlanmıştır.Bu çalışmanın amacı, kurum içi denetim kapsamında büyükşehir belediyelerinin denetiminde teftiş kurullarınca gerçekleştirilen denetim faaliyet ve işlemlerini incelemektedir. Bu doğrultuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu'nun yapısı, işleyişi ve son 5 yılda ağırlıklı olarak gerçekleştirdikleri teftiş faaliyetleri yıllar itibariyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Management and audit are interactive processes. The operability of the audit system is reflected positively on management and is able to make it more transparent.According to the article 55 of the Municipality Law, it is stated that internal and external audits shall be conducted in the Municipalities and that these audits shall include legal compliance of the Works and transactions as well as financial and performance audits. According to this article, internal and external audits shall be realized in line with the Public Financial Management and Control Law numbered 5018.With the internal audit system being on the agenda, the inspection activities of the Board of Inspectors that are mechanisms of in-house auditing and their sufficiency in auditing have started to be discussed.The purpose of this study is to examine the activities and transactions realized within the scope of in-house auditing realized by the Boards of Inspectors in the audit of municipalities. In this respect, the structure, operations of the Board of Inspectors of the Metropolitan Municipality of Kocaeli and the inspection activities they have predominantly realized within the last five years have been studied over the years.