Buğdaylarda ekim zamanının verim ve diğer bazı özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 3202
- Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
73&- VoüZET: Tokat Köyhizmetleri Araştırma Enstitüsünün Tokat'taki deneme tarlalarında yürütülen bu çalışma iki yetiştirme dönemi sürmüştür023 buğday çeşidi her yıl iki kez olmak üzere tesadüf blokları deneme desenine göre denenmiştir, Elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: 1032 parsel numaralı çeşit tüm özellikler açısından en yüksek değerleri almıştır0Uzun boylu, iri taneli ve yüksek ve rimli olarak gözlenmiştir» 20Kısa boylu olarak gözlenen 40,24 ve 27 -numaralı çeşitler verim yönünden düşük bulundu. 3"26 numaralı çeşit genelde kısa boylu olup yüksek, verim vermesine karşın, küçük taneli ve dolayısıyla.tek ba:,.ak verimi düşük tür «Buradan fazla kardeşlendiği ortaya çıkmaktadır,,
Özet (Çeviri)
-36-,V1. SUMMARY; The experiment was conducted for two growing periods at the campus of Tokat Village Service Research Institut e« 23 wheat varieties were grown for two consecutive years by using random block desigp.The results obtained are summa rized as under: l.The variety grown on 32 plot showed highest values as regards the characteristics like height, grain size and grain yield. 2.The varieties having No:40,24 and 27 being short in longth were found to be poor yielder. 3#Variety having No:26 being generally short in longth. Whereas gave highest yield per hectare.Yield per ear- head was poor due to small grain size.Yield increase in general was due to more sprouting per plant.