Bilişim sektöründe kariyer planlamanın motivasyona etkisi ve Türk Telekom Bursa Bölge Müdürlüğü örneği
The effects of career planning on employee motivation and Türk Telekom Bursa Regional Directorate sample
- Tez No: 320122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzün iş dünyasında, şirketlerin ayakta durabilme ve diğer şirketlerle rekabet edebilme güçleri, sahip oldukları kaynakları en verimli ve en etkin biçimde kullanabilme becerilerine bağlıdır. Son yıllarda, çalışanların işletmelerin en değerli kaynağı olduğunun anlaşılması sonucu örgütlerin insana ve onun yönetimine verdikleri önemin artmasına neden olmuştur. Bu durum çalışanların daha verimli çalışmalarını sağlayacak en önemli etmenlerden olan kariyer planlama ve motivasyon ile ilgili araştırmalarda da artışa neden olmuştur.Bu çalışmada günümüz insan kaynakları yönetiminin en önemli görevlerinden biri olan kariyer planlamanın çalışan motivasyonu üzerine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle kariyer planlama, kariyer yönetimi ve motivasyon kavramları incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise kariyer planlamanın çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, Bursa'daki Türk Telekom Bursa Bölge Müdürlüğü'nde çalışan 171 kişiye, hazırlanan anket formu aracılığı ile sorular sorulmuştur. Alınan cevapların analizi sonucunda kariyer planlama ve motivasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Yapılan analizlerle de kariyer planlamanın çalışanlar tarafından bilindiği ve kariyer planlama uygulamalarının çalışanların motivasyon düzeylerini etkilediği ortaya çıkmıştır. Ancak Türk Telekom içerisinde kariyer planlama uygulamalarının yetersiz kaldığı ve bu durumun da çalışanların motivasyonunu olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s business world, the power of surviving and competing with other companies is related to use the resources efficiently and effectively. In recent years, as a result of an understanding of employees' most valuable resources of enterprises, has led to increase in the importance that given to human and human management. This also has led to an increase in career planning and motivation researches, which is one of the most important factors to ensure employees work more efficiently.In this study, the effect of career management on employee motivation is examined as one of the most important tasks of today's human resource managemet. For this purpose, firstly, the terms career planning, career management and motivation are investigated. In the application phase, the effects of career development on employee motivation are examined. Within the scope of this research, 171 employees from Türk Telekom Regional Directorate in Bursa, are surveyed via a survey form. As a result of the analysis of the responses, a statistically significant relationship between career planning and motivation have been identified. According to the analysis, it has emerged that career planning is known by the employees and career planning applications affect the level of employee motivation. However, in Türk Telekom, career planning practices are inadequate and it has emerged that this situation affects employees? motivation negatively.