İş tatmini ve meslek memnuniyeti ilişkisi: Eczacılar üzerine yapılan bir araştırma
Job satisfaction and occupation satisfaction relation: An investigation on pharmacist
  1. Tez No: 320123
  2. Yazar: HAYRİYE UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışma hayatında iş ve meslek memnuniyeti gerek yöneticiler gerekse diğer çalışanlar açısından son derece önemlidir.Bu bağlamda iş memnuniyeti, daha çok kişinin işine karşı sahip olduğu olumlu etki ya da duygular şeklinde ifade edilirken; meslek memnuniyeti kişilerin yapmış oldukları meslekten duydukları hoşnutluk olarak nitelendirilebilir.Sahip oldukları mesleklerde ya da yaptıkları işlerde memnun olarak çalışan bireyler, bu memnuniyetleri sonucunda çalışma istekliliği, mesleğine ve işine bağlılık ve dolayısıyla da çalışan mutluluğunu bakımından etkilenmektedir. Bu da çalışan bireyleri gerek kişisel yaşamlarında gerekse toplumsal hayatlarında mutluluğa götürmektedir.Bu çalışmada eczacıların işinden, mesleğinden ve çalışma koşullarından duydukları memnuniyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla eczacılar üzerinde anket çalışması yapılmıştır
Özet (Çeviri)
At the working life, job and occupation satisfaction are extremely important for both managers and other employees have a place.In this context, job satisfaction, more positive impact on people's work may have against you or when expressing emotions in the form of the vocation satisfaction of people have done their profession characterized by contentment.Satisfied with their jobs or working as individuals in their work, willingness to work as a result of this satisfaction, employee satisfaction, and therefore in terms of commitment to the profession and the business is affected. This works both in their personal lives and social lives of individuals leads to happiness.In this study, pharmacists from his job, profession and working conditions to determine their satisfaction. Survey was conducted on pharmacists for this purpose.