E-ticaret iş sahası için yetkinlik envanteri çalışması
Competency inventory study for e-commerce business field
- Tez No: 884151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CIRANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
E-ticaret sektörü, son yıllarda hızla büyüyen ve gelişen bir alan olarak dikkat çekmektedir. Özellikle COVID-19 pandemisi, dijital alışveriş alışkanlıklarını ve e-ticaretin önemini büyük ölçüde artırarak sektördeki gelişimi hızlandırmıştır. Bu hızlı gelişim, literatürde e-ticaretin çeşitli yönlerine dair açıklıkların ve eksikliklerin bulunmasına neden olmuştur. E-ticaretin sürekli değişen teknolojik trendler ve kullanıcı beklentileri, işletmelerin bu değişimlere hızlı bir şekilde uyum sağlamasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, e-ticaret iş sahasında çalışan profesyonellerin yüksek düzeyde yetkinlik ve uzmanlık gerektirmesi önem arz etmektedir. E-ticaret platformlarında kariyer planlaması yapmak isteyen adaylar, başarılı olabilmek ve işlerini etkili bir şekilde yürütebilmek için çeşitli yetkinliklere sahip olmalıdır. Ancak, literatürde e-ticaret iş sahası için belirlenmiş ve ölçülmüş yetkinliklerle ilgili kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması, e-ticaret iş sahasında aranan yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklerin sınıflandırılması üzerine odaklanmaktadır. Araştırma kapsamında, e-ticaret iş sahası ile ilgili iş ilanları Kariyer.net ve LinkedIn platformlarından toplanmıştır. Veri toplama işlemi, belirlenen anahtar kelimeler kullanılarak yapılmış ve toplamda 150 iş ilanı analiz edilmiştir. Araştırma modeli olarak tarama modeli benimsenmiş, metin madenciliği yöntemleri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Python programlama dili kullanılarak yapılan Metin Madenciliği ile elde edilen bulgular uzman görüşleri alınarak işlenmiş ve frekans analizleri ve kelime bulutları oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar e-ticaret sektöründe kariyer yapmak isteyen adaylar ve bu alanda istihdam sağlayan işletmeler için yol gösterici nitelikte olup akademik literatürdeki boşlukları doldurmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The e-commerce sector has emerged as a rapidly growing and evolving field in recent years. Particularly, the COVID-19 pandemic has significantly boosted digital shopping habits and highlighted the importance of e-commerce, accelerating the sector's development. This rapid development has led to gaps and deficiencies in the literature regarding various aspects of e-commerce. The constantly changing technological trends and user expectations in e-commerce make it challenging for businesses to quickly adapt to these changes. Therefore, it is crucial for professionals working in the e-commerce field to possess a high level of competence and expertise. Candidates planning a career in e-commerce platforms must have various skills to succeed and effectively manage their work. However, there is no comprehensive study in the literature that defines and measures the competencies required for the e-commerce job field. This thesis focuses on identifying and classifying the competencies sought in the e-commerce job field. As part of the research, job advertisements related to the e-commerce sector were collected from the Kariyer.net and LinkedIn platforms. Data collection was carried out using specified keywords, and a total of 150 job advertisements were analyzed. A survey model was adopted as the research model, and analyses were conducted using text mining methods. The findings obtained from text mining using the Python programming language were processed with expert opinions, and frequency analyses and word clouds were created. The results obtained at the end of the study are intended to guide candidates who wish to pursue a career in the e-commerce sector and businesses providing employment in this field, thereby contributing to filling the gaps in the academic literature.