Psikoaktif madde bağımlılığını tedavi etmede sağlık sisteminin etkinliği
Effectiveness of the health care system in the treatment of psychoactive substance abuse
- Tez No: 320128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Psikoaktif madde kullanımı, günümüzde metropollerden küçük kent merkezlerine kadar her alanda görülmeye başlanan, sosyo-ekonomik ve kültürel statü farklılıkları tanımayan önemli bir sosyal sorundur. Psikoaktif madde kullanımı sonucunda gelişen bağımlılığın ortadan kaldırılması yönünde bağımlı bireylere ulaşılması, tedavi olmaların sağlanması, topluma tekrar sağlıklı bireyler olarak kazandırılması toplumsal ruh sağlığının korunması açısından gereklidir. Bu doğrultuda araştırmamız, psikoaktif madde bağımlılık tedavi merkezlerinde verilen hizmetlerin etkinliği hakkında bilgi almak, hizmetlerin verilmesinde ortaya çıkan sorunları belirlemek, bu sorunların ortadan kaldırılması ile ilgili bilgilere ulaşmada bu alanda çalışan profesyonel meslek elemanlarının görüşlerini almak ve bu hizmetlere ihtiyacı olan kişilere daha iyi hizmet sunacak birimlerin oluşmasını sağlamak amacı ile yapılmıştır.Araştırmamızda tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmamızın örneklemini, İstanbul ilinde bulunan kamu ve özel madde bağımlılık tedavi ve araştırma merkezlerinde görevli sağlık çalışanları oluşturmaktadır. İstanbul ilindeki tedavi merkezlerinde görevli sağlık çalışanların %75,5'ine anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini analiz etmek için peorsan ki-kare testi uygulanmıştır.Çalışmamızdan elde edilen bulgularda, sağlık personellerin görevlendirme usullerinde yetersizlikler olduğu, tedavi merkezlerinde sosyal hizmet meslek elemanının istihdamının yeterli düzeyde yapılmadığı, sağlık personellerin eğitim almadan göreve başlatıldıkları, sağlık personellerin hizmet içi eğitimlere katılım sayılarında eşitsizlikler olduğu, hizmet alan bireyler ve aileleri ile sağlık çalışanları arasında sorunların yaşandığı, çalışma ortamlarında görevli sağlık çalışanları arasında yetersiz iletişimin olduğu ve mesleğinde yetersiz sağlık çalışanların ekip çalışmasına zarar verdiği, kurumda motivasyon artırıcı çalışmaların yeterli düzeyde yapılmadığı, ülke genelinde merkez sayılarının az olduğu, tedavinin başarıya ulaşmasında ekip içinde uyumlu çalışmanın, madde bağımlılık tedavi ekibinde en az iki yıl deneyim kazanılması gerektiği, sağlık çalışanların süpervizör gözetiminde çalışılmasının gerektiği ve kurum idaresinin desteğinin gerekli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychoactive substance use is an important social problem, today began to be seen in every field from metropolises to smaller urban centers, that does not recognize differences between socio-economic and cultural status. As a result of the use of psychoactive substance-dependent individuals to achieve elimination of growing interdependence, ensuring they are treated, as healthy individuals to give back to society is necessary for the protection of public mental health. Research in this direction, psychoactive drug addiction treatment centers to get information about the effectiveness of the services, delivery of services, identify emerging issues, information about these problems in achieving the elimination of the views of professionals working in this field to get a professional and will offer better service to people who need these services units was carried out to ensure the formation.For our research the scan model was used. The sample of our research, in the province of Istanbul substance addiction treatment and research centers, public and private health professionals were in charge. 75.5% of the employees in charge of health treatment centers in the province of Istanbul survey conducted. To analyze the hypotheses of the study, the Peorson Chi-Square Test was used.The findings of our study, the inadequacies of health personnel recruitment procedures, treatment centers, social service professions element not done an adequate level of employment, health care personnel start working without formal training , inequalities in health is the number of personnel participation in service training, service problems between the individuals, their families and health professionals experienced, work environments, poor communication among health professionals that charge and occupation enough to harm the health of employees in teamwork, not done sufficient work to improve the institution of motivation, is less than the number of centers across the country, ensuring the success of treatment with the study team, drug addiction treatment team at least should the acquisition of two years experience, working with health care workers should be under the supervision of supervisor support and corporate administration, proved to be fundamental.