Hızla gelişmekte olan (BRIC) ülkelerde bilgi toplumu ve sosyal sermaye etkileşimi: Türkiye karşılaştırması
Rapidly emerging (BRIC) countries information society and social capital interactions: Comparison of Turkey
  1. Tez No: 320127
  2. Yazar: MEHMET AYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Değişimin sınır tanımadığı 21. yüzyılda bilgi toplumu kavramı gelişimin en önemli adımı olarak değerlendirilmektedir. Bilgi ve toplum kelimelerini bir arada tutan kavram kişisel baz da değil de toplum olarak bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bilgili toplum olmanın şartları arasında okur-yazarlık oranının arttırılması, internetin daha verimli kullanımı, teknoparklar ve buralarda üretilen ürünlerin dışarıya pazarlanması gelmektedir. Çalışmada öncelikle, ülkeler, ekonomilerine göre sınıflandırılması değerlendirilmiş, Türkiye?nin sahip olduğu değerler itibari ile gelişmekte olan ülkeler sınıfına girdiği vurgulanmıştır. Dünya da genel kabul görmüş bilgi toplumu göstergeleri incelenmiş, gelişmiş, hızla gelişmekte olan ve Türkiye açısından değerlendirmeler yapılarak çeşitli göstergeler ve tablolar çerçevesinde Türkiye?nin dünya ülkeleri arasındaki yeri vurgulanmıştır.Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye?de birçok alanda kullanım yeri olan ileri teknoloji ürünlerini kullanıyor olmakla toplum olarak bilgi toplumu olduğumuz algısının farklı kavramlar olduğunu açıklamaktır. Türk insanının teknolojiye olan açlığı yüzünden teknolojiyi yöneten değil teknoloji tarafından yönetilen bir toplum olma yolunda olduğu, ileri teknoloji ürünlerinin pahalı olması sebebiyle bu açlığın ülke ekonomisine de zarar verdiği değerlendirilmiştir. Türkiye?de yaşanılan siyasi ve ekonomik krizler, istikrarsız politikalar gelişmekte olan ülkeler içinde sosyal sermaye açısından değerlendirildiğinde birbirlerine güvenin az olduğu bir toplum yapısının oluşmasına sebep oluşturmuştur. Güven algısının azaldığı toplumlar da suç oranı artış göstermiş, güvenlik kuvvetlerinin ve polis sayısının artmasına yol açmıştır. Hızla gelişmekte olan ülkeler incelendiğinde milli gelirden yapılan harcamalar içinde en büyük oran güvenlik harcamalarıdır. Türkiye?deki cezaevlerinde yatanların öğrenim derecelerine göre oluşturulan tablo da yükseköğretim mezunu olanların sayısının nerdeyse yok denecek seviye de olması eğitimli insanın önemini bir kez daha göz önüne sermektedir. Bu açıdan suç oranının azaldığı, güven duygusunun yerleştiği toplum oluşturmanın ilk şart eğitimli insan yetiştirmektir. Bu görev de ilk başta hükümetlere daha sonra da yükseköğretim de görev yapan öğretim elemanlarına düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Limit does not recognize the change in the 21st century the concept of information society development is considered to be the most important step. Knowledge and the society that holds together the concept of the words on a personal basis, not as a society emphasizes the need to be informed. Increasing the literacy rate among the requirements for becoming knowledgeable society, more efficient use of the Internet, techno parks, and here is the marketing of products manufactured outside.In this study, firstly, countries, economies of classification were assessed values as of Turkey's entry into the class of the developing countries was emphasized. Generally accepted in the world of information society indicators are investigated, developed and rapidly developing and making evaluations for Turkey within the framework of the various indicators and statements emphasized that Turkey's place among the nations of the world.The main purpose of this study, using advanced technology products in Turkey, is the place of use inmany areas of the information society as a society that we have to explain the different concepts of perception. Not because of the technology that manages the Turkish people hunger for technology to become a society ruled by technology, which is expensive due to the high-tech products that were damaging to the national economy of hunger. Political and economic crises experienced in Turkey, unstable policies are evaluated in terms of social capital in developing countries is less confidence in each other, causing the formation of a social structure created. Increased sense of confidence in the crime rate decreased societies, has led to an increase in the number of security forces and the police. Rapidly developing countries examined, the largest proportion of national income, expenditure on security spending. Security expenditures will be reduced in societies with high social capital that will contribute to the country's economy, security, understanding of the social state based on the location of expenditures will be serving the citizen. Table that is created by those who were in prisons in Turkey, the higher degree of education is almost non-existent level of the number of graduates have also once again illustrates the importance of educated people. In this respect, the crime rate decreased, the first condition to create a society of educated people settled in confidence to train. Governments in this task at first, then decreases to instructors who work in higher education