Kamu yönetimi reformunun belediyelerde çalışanlar tarafından algılanması: Armutlu Belediyesi örneği
The effect of public administration reform to municipality labour relationship: Example of the Municipality of Armutlu
  1. Tez No: 320135
  2. Yazar: HANDE ATASAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Kamu Yönetimi Reformundan yola çıkılarak Belediyelerde çalışma ilişkilerini incelemektedir. Öncelikle Türkiye'de belediyecilik kavramı incelenecek, belediyelerin yapısı ve belediyelerin Türkiye'deki dağılımı anlatılacaktır. Daha sonra, Norm Kadro ışığında belediyelerin istihdam yapıları incelenecek, belediyelerde insan kaynakları yönetimi ve sendikal örgütlenme açıklanacaktır.Kamu yönetiminde yapılan reform çalışmaları tüm yönleriyle ele alınarak, yerel yönetimlerde, personel yapılarında ve çalışma ilişkilerinde reformun etkileri anlatılacaktır.Kamu Yönetimi Reformu kapsamında yapılan Armutlu Belediyesi Örneği ile; norm kadro yapısı, insan kaynakları, personel istihdam durumu, sendikal örgütlenme incelenecektir.Tüm bu bilgiler ve değerlendirmeler doğrultusunda, kamu yönetiminde yapılan kapsamlı bir reform çalışması ile belediyelerin çağdaş bir yapıya kavuşturulması hedeflenmektedir. Yapılan reform çalışmaları tüm alanları olumlu etkilemiştir. Özellikle belediyelerin yapılarında ve işleyişlerinde etkinlik, ekonomiklik ve verimliliğin yerleşmesinde çok önemli bir adım olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines labour relations in the municipalities on the basis of public administration reform. First of all, this study focuses on the concept of municipal in Turkey after than the structure and distribution of municipalities will be explained. Secondly, the employment by municipalities will be examined in the light of Norm Staffing structures. Last but not least, human resource management and trade union organisation will be explained in the municipalities? structures.The effects of reform in Local governments, the structures of personnel and labour relations will be explained by considering all aspects of public administration.Example of the Municipality of Armutlu; Norm cadre structure, human resources, staffing, employment status and trade union organization will be examined in this study.All this information and assessments in accordance with operation of a comprehensive reform in the management of public administration is stated as a modern structure with the municipalities. Of course, reform efforts affect positive on all areas, however, it has been a very important step to settlement especially in the structure and functioning of municipal efficiency, economy and productivity.