Belediye gelirleri ve yerel yönetimler reformu çerçevesinde belediyelerin mali kaynaklarının yeniden yapılandırılması
Reformation of municipality fiscal resources according to the reform of municipality income and local management
  1. Tez No: 92649
  2. Yazar: ALİ PARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
BELEDİYE GELİRLERİ VE YEREL YÖNETİMLER REFORMU ÇERÇEVESİNDE BELEDİYELERİN MALİ KAYNAKLARININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI Ali PARTAL Yüksek Lisans Tezi ÖZET Siyasi bir kurum olan belediyeler, Türkiye'de tanzimattan günümüze kadar uzanan süreç içinde devamlı olarak merkezi yönetimin etkisi ve yoğun denetimi altında kalmıştır. Önemli kaynak sorunlarına rağmen yönetim yapımız içinde vazgeçilmezliğini sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışmada amaç; merkezi idare ile mahalli idarelerin arasındaki hizmet bölüşümünün esaslarını belirlemek ve Mahalli İdareler Reformu çerçevesinde belediyelerin mali kaynaklarının yeniden yapılandırılmasını sağlamaktır. Çalışmada mahalli idareler ile merkezi idare kavramsal çerçevede ele alınmış olup, mahalli idarelerin tarihi gelişim süreci ile belediyelerin kurulması, organlan, görev, yetkileri ve yürürlükteki mevzuat çerçevesindeki gelirleri yer almıştır. Çalışmanın son bölümünde, Mahalli İdareler Reformunun gerçekleşmesinde idari sistemin bütünlüğünde ve belediyelerin görev, yetki, teşkilatlanma ve mali kaynaklarına ilişkin temel ilkeler değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, ülkemizdeki aşın merkeziyetçiliğe son verilerek mahalli idarelerin idari ve mali yapısındaki reformun kaçınılmaz olduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
n REFORMATION OF MUNICIPALITY FISCAL RESOURCES ACCORDING TO THE REFORM OF MUNICIPALITY INCOME AND LOCAL MANAGEMENT Ali PARTAL Master Thesis ABSTRACT In Turkey the municipalities have been always affected by the central management from Tanzimat period to now. Despite of scarcity of income resources, we haven't still give up central management. In this study; our purpose is to determine the duty share portion between central management and local management and is to reconstruck the municipality fiscal resources according to the local management reformation. In the study local management and central management are studied theoretically but in that study there are the historical development period of local management construction of municipalities organisations duty authority and incomes according to the valid laws. In the last of study, we studied how the municipality's duty authority, fiscal resources affected the reformation of local management. Consequently we have to give up central management and we have to accept that the reform of fiscal structure and administrative structure of the local management can't be avoided.