Yerel yönetimler reformunun eksik yönü: 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu
Lack of local governments reform: Municipal Revenues Code numbered 2464
  1. Tez No: 678345
  2. Yazar: YUSUF YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinde artan küreselleşme eğilimi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal, siyasal ve iktisadi alanda bir takım yapısal değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu süreçte yerel yönetimlere ilişkin kanunlarda reformların yapılması bu yapısal değişikliklerin sadece bir yönünü oluşturmaktadır. Ancak bu reform sürecinde 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nda herhangi bir köklü değişiklik yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, yerel yönetim reformunun eksik yönü olan Belediye Gelirleri Kanunu'nun yeniden ele alınmasını sağlamaktır. Muhasebat Genel Müdürlüğü'nce yayımlanan belediyelere ilişkin bütçe gerçekleşme istatistikleri ile literatür kaynaklarının birlikte değerlendirilmesi sonucunda, belediyelerin gelir kaynakları yönünden yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle belediyelerde gelir kaynaklarının artırılmasına yönelik reformun yapılması zorunluluk arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing globalization trend in the last quarter of the 20th century has caused some structural changes in the social, political and economic fields in our country, as in the rest of the world. In this process, reforming the laws regarding local governments constitutes only one aspect of these structural changes. However, there has not been any radical change in the Municipal Revenues Code Numbered 2464 during this reform process. The aim of this study is to reconsider municipal revenues, which is the missing aspect of local government reform. As a result of the evaluation of budget realization statistics regarding the municipalities published by the General Directorate of Accounting and the literature sources together, it is concluded that the municipalities are insufficient in terms of income sources. Therefore, it is imperative to reform the municipalities to increase their income sources.