Cari açık - büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Current account deficit - growth relationship: The case of Turkey
- Tez No: 320169
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda cari açık Türkiye'nin en önemli makroekonomik sorunlarından biri haline gelmiştir. Çünkü cari açık rakamlarındaki artışlar, gelişmekte olan ülke deneyimlerine göre yaşanacak krizler için işaret olarak algılanmaktadır. Cari açığın temel nedenlerinden birisinin de ekonomik büyüme olduğu hemen hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada ekonomik büyüme ve cari açık arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde ödemeler dengesi ve cari açık kavramlarının yanı sıra Türkiye'de cari açığın tarihi gelişimine yer verilmiştir. İkinci kısımda ise cari açık ve büyüme ilişkisi teorik olarak anlatılmıştır. Üçüncü kısımda ise konu ile ilgili literatür çalışmasına yer verilmiştir. Son bölümde ise 1992?2011 dönemi için cari açık ve büyüme ilişkisi ekonometrik yöntemlerle incelenmiştir. Yapılan nedensellik testi sonuçlarına göre büyüme ve cari açık arasında nedensellik ilişkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In recent years, current account deficit has become one of the most serious macroeconomic problems for Turkey. It is of great importance as the increase in the current account deficit figure is perceived as a sign for a potential crisis in developing countries. It is accepted by almost everybody that one of the main reasons of current account deficit is economic growth. Therefore, this study investigates the relationship between economic growth and current account deficit.In the first part of this study, historical background of current account deficit in Turkey is mentioned besides the concepts related with it and balance of payment. In the second part, the relationship between current account deficit and economic growth is presented theoretically. The third part covers the literature review of the subject. In the last part, current account deficit and growth relationship for the period 1992?2011 is examined with econometric methods. According to the results of the causality test, a causal relationship between the current account deficit and growth has been identified.