Cari açık-bütçe açığı- ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye ekonomisi örneği
- Tez No: 544635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İstikrarlı büyüme ve kalkınma için üretimin artırılması ne kadar zorunlu ise teknoloji ve yapısal değişimlerinde gerçekleştirilmesi bir o kadar önemlidir. Yapısal değişimler uzun vadede sonuç vereceğinden Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kısa vadede kamu ve özel sektörün yapmış olduğu harcamalarının miktarı ve bu harcamaların bileşenleri de önemlidir. İktisadi dengenin sağlanmasında iç ve dış dengeyi temsil eden iki önemli kavram vardır. Bütçe açığı ve cari işlemler açığı olarak ifade edilen bu kavramlar ekonomik büyüme ile yakın ilişki içeresindedir. Türkiye ekonomisinin 2006-2017 çeyrek dönemlik verileri kullanılarak bütçe ve cari işlemler bilançosu açıkları ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkiler ekonometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu çalışmada büyüme ve bütçe açığındaki değişmelerin cari açığa etkisi araştırılmıştır. Türkiye Ekonomisinin ilişkin 2006-2017 dönemine ilişkin değişkenler arasındaki eşbütünleşme ve nedensellik ilişkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde, gayri safi yurt içi hasıladaki artış cari işlemler açığını artırmakta, bütçe açığındaki artış da cari işlemler açığında artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stable growth and development are important and compulsory factors for increasing national product. In addition to,the technology is important factor for realizing structural reforms. Structural reformsa re long-term operations and its results can be seen in the long-term.In this context, in the emerging countries as Turkey, in the short term, the amount of the government and private sectors expenditures are very important. There are two important factors which represent internal and external equilibrium. These are budget deficit and current account deficit and these are closely related to the economic growth. In this study by using econometric methods we have analyzed the relationships between economic growth and budget deficit and current account deficit in Turkey in the period 2006Q1-2017Q3. It is tried to find effect of the budget deficit and the growth on the current account deficit. The cointegration test and causality test are used to find relationship between these variables in the period of 2006Q1-2017Q3. According to the test results, it is found two relationship between variables. The economic growth increases the current account deficit and the budget deficit increases the current account deficit.