Cari açık ve ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye örneği
Current account deficit and economic growth relation example of Turkey
- Tez No: 394320
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarından olan cari açık özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki etkileri konusunda kesin sonuca varılamadığı için uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur. Türkiye'nin değişen büyüme verileriyle birlikte cari açık verilerinde de değişimler gözlenmektedir. Buradaki sorun cari açık mı büyümeyi etkilemekte yoksa büyümede meydana gelen değişimler mi cari açığı tetiklemektedir. Bu çalışmada, bu soruya cevap bulabilmek amacıyla cari işlemler dengesi/GSYİH ve GSYİH'daki yüzde değişim için 1998Q1-2014Q1 dönem verileri kullanılarak Türkiye üzerine bir nedensellik testi ve VAR analizi yapılmıştır. Bulgular büyümeden cari açığa doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Current account deficit is a problem for developed and devoloping countries, especially the countries which devoloping as Turkey because of there is not a ultimate result has not been taken. In Turkey with changing growth results current account deficit results changing as well. The problem in there, is current account deficit cause changes in growth values or changing growth values cause the change in current account deficit. In this study, to answer this question with the value of 1998Q1-2014Q1 for current account/GDP and percentage change in GDP a granger causaltiy test and VAR analysis were made. The result is there is a one way causality from growth to current account deficit.