Türk dış politikasında güncel yaklaşımlar ve eksen kayması tartışmaları: 2002-2012
Current approaches and axis shift discussions in Turkish foreign policy: 2002-2012
- Tez No: 320173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Her devlet sahip olduğu dış politika kültürü ile birlikte belli politikalar yürütmektedir. Bu politikaların niteliği ve başarısı süreç dahilinde ortaya çıkmaktadır. Türkiye için tartışılan boyut kendi geleneği ile birlikte, bu politikaların yöneldiği çevre ve stratejiler olmuştur. Türk dış politikasının bir geleneği olduğu, bu dış politikanın ne zaman, nasıl farklılaşabildiği sorusu gelecekte de tartışılacak konular arasındadır.Bu çalışmanın amacı özellikle 2000 sonrası dönemde tartışma konusu olan, eksen kayması kavramının Türk dış politikasındaki yerini tespit etmektir. Bu doğrultuda Türkiye'nin dış politikasındaki değişim algısı irdelenmiş, eksen kayması kavramı, bir bütünü oluşturan dış politika analizi içerisinde değerlendirilmiştir. Eksen kayması kavramıyla birlikte, dış politika boyutunun yön değiştirmiş olduğu mu yoksa derinleştiği mi sorusunun cevabı aranmaya çalışılmıştır. Bu tespitin önemi ve kavranılması ile ilgili olarak uluslararası gelişmeler ve Türk dış politikasının arka planı dikkate alınarak, dönemsel farklılıklar mercek altına alınmıştır. Çalışmada Türk dış politikası kültürü, farklı dış politika çıktıları ile beraber değerlendirilmiş, Türk dış politikasındaki karar alma mekanizmasının yapısı, özellikle güncel boyut ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Every state follows certain policies in conjunction with its foreign policy culture. For each state, the qualifications and successes of those policies come forward in the process of time. The dimensions argued pertinent to Turkey, along with her traditions, are the strategies of those policies. Furthermore, that Turkish foreign policy has a tradition; and the question of when and how will that foreign policy change, are among the issues to be argued in the future.The aim of this study is to provide an insight into the role and concept of the axis shift notion, in the foreign policy of Turkey, which has been widely argued since the early 2000s. Accordingly, the perception of `change? in the foreign policy of Turkey has been scrutinised, and the concept of axis shift has been examined within the context of foreign policy analysis. The questions of if foreign policy has changed direction or progressed further as a consequence of axis shift have been asked, and it has been endeavoured to provide answers for those questions. Considering the international developments and the background of the Turkish foreign policy, periodical political differences have been examined closer for the sake of the significance and comprehension of that analysis. Throughout the study, the foreign policy culture of Turkey has been evaluated with different foreign policy outputs, and the structure of the decision-making mechanism in the Turkish foreign policy has been analysed with references to and comparisons with the current issues.