Türk bankacılık sisteminde yabancı mülkiyetinin mevduat bankalarının finansal performansına etkisi
Effect of foreign ownership on financial performance of deposit banks in turkish banking system
- Tez No: 320178
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Finansal küreselleşmenin bir sonucu olarak, ülkelerin bankacılık sektörlerinde yabancı yatırımcıların yoğun faaliyetleri söz konusu olmuştur. Yabancı mülkiyetinin Türk bankacılık sisteminde faaliyet gösteren bankaların performansına etkilerinin araştırılması amacını taşıyan bu çalışmada, mevduat bankaları ele alınmıştır. İnceleme dönemi olarak yabancı yatırımların yoğun olduğu 2003-2010 döneminin seçildiği çalışmada, yabancı mülkiyetinin banka performansına etkilerinin belirlenmesi noktasında panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır.Analizler sonunda yabancı mülkiyetinin, bankanın kârlılığını ve varlıklarının likiditesini negatif etkilediği, kredilerin takibe dönüşüm oranını artırdığı belirlenmiştir. Tahsili gecikmiş alacak tutarındaki yükseklik nedeniyle kredi kalitesinde meydana gelebilecek bozulmanın bankanın kârlılığı üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Ayrıca sonuçlara göre, yabancı mülkiyeti genel giderleri artırıcı etki göstermektedir. Şube ve personel başına elde edilen net kâr ve net faiz marjı ele alındığında ise yabancı mülkiyetinin belirleyici olmadığı tespit edilmiştir. Yabancı mülkiyeti, incelemeye alınan yabancı para cinsinden varlıkların aynı cinsten kaynakları karşılama oranının ve net bilanço pozisyonu oranının azalmasına sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of financial globalization, there has been intense activity of foreign investors in the countries? banking sectors. This study which aims to research the effects of foreign ownership on the performance of the banks operating in the Turkish banking system, has taken into account deposit banks. This study in which the 2003-2010 period, which had a high amount of foreign investments, was chosen as the research period, used the panel data analysis method for the purpose of determining the effects of foreign ownership on the performance of the banks.As a result of the analyses, it has been determined that foreign ownership negatively effects the profitability and the liquidity of assets of the bank and increases the conversion rate to credit follow-ups. The disruption that may occur in the quality of credits due to the high rate of the over-due receivables has negative effects on the profitability of the bank. In addition according to the results, foreign ownership has an increasing effect on the general expenses. When the net profits per branch and employee and the net interest margin are taken into consideration, it has been concluded that foreign ownership is not a decisive factor. Acquisition of ownership by foreigners causes a diminution in the examined coverage ratio of the assets in foreign currency in respect of the sources in foreign currency and also in the ratio of net balance-sheet position.