A content analysis on cultural representations in efl course books with teachers' perspectives
İngilizce ders kitaplarındaki kültürel öğelerin incenlemesi ve öğretmen görüşleri üzerine bir içerik analizi
- Tez No: 320177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığınca, İngiliz dili öğretimi için hazırlanmış Breeze 9 ve Breeze 10 adlı ders kitaplarını kültürel gösterim açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Breeze ders kitabı serisi, Türkiye'deki Düz Lise öğrencileri için geliştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen Breeze ders kitabı serisi ve kolaylık örnekleme yöntemiyle belirlenen 9 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Veri analizi yöntemi olarak içerik çözümlemesi kullanılmıştır. Bu çalışma, genel anlamda nicel bir çalışmadır fakat elde edilen verileri desteklemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden açık uçlu sorular da kullanılmıştır. Veri analizi yaparken, Pfister ve Borzilleri'nin (1977) beş genel kültürel temaları kullanılmıştır. İngilizce öğretmenleri için beş sorudan oluşan yapılandırılmış mülakat hazırlanıp, elektronik posta yoluyla dağıtılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Breeze ders kitabı serisinin, kaynak kültür, hedef kültür ve uluslar arası kültür öğelerine yer verdiği görülmüştür. Bununla beraber, uluslar arası kültür öğelerinin diğer kültür öğelerine oranla daha fazla işlendiği ortaya çıkarılmıştır ki bu İngilizce'nin ortak iletişim dili olduğu gerçeğini destekler niteliktedir. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil öğretiminde kültürün önemini ve kültür ve dil arasındaki ilişkiyi vurgulayan cevapları da yapılan içerik çözümlemesinin sonuçlarını desteklemekte ve ilgili kaynak taramasıyla tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate cultural representations in two currently-used English language teaching course books, Breeze 9 and Breeze 10, which were developed by the Turkish Ministry of National Education. The Breeze course book series was prepared for the students of general high schools in Turkey. The samples in this study, Breeze 9 and Breeze 10, were selected via purposive sampling, and 9 English teachers were selected via convenience sampling. In order to analyze the course books in terms of cultural representations, content analysis was conducted. This study is a predominantly quantitative study, though it includes a subsequent qualitative component. In the data collection process, a modified form of the categories suggested by Pfister and Borzilleri (1977) is utilized, including five general cultural themes: family unit and the personal sphere; the social sphere; political systems and institutions; environmental sphere; and religion and the arts. As for the teachers of English, a structured interview including five questions was developed and administered via e-mail. This study concludes that both course books include cultural elements regarding home culture, target language culture, and international target cultures. It is revealed that representations of international target cultures outnumber those of home culture and target language culture, thus indicating the status of English as a lingua franca. The responses of English teachers also confirm the result of the content analysis by stating the importance of culture in foreign language teaching and the inseparability of language and culture as being consistent with the relevant literature.