Türkiye'de muhafazakarlığın temelleri: Düşünceler, düşünürler
Fundamentals of conservatism in Turkey: Ideas, thinkers
  1. Tez No: 320203
  2. Yazar: ELİF KALDIRIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de yaygın kullanılan; fakat kapsamı yeterince bilinmeyen muhafazakârlık kavramına açıklık getirmektir. Bu kapsamda Kıta Avrupa'sı ve Anglo-Amerikan dünyasında meydana çıkan muhafazakârlığın tarihçesi ve temel kavramları açıklanmış, sonrasında Türk siyasi hayatında muhafazakâr düşüncenin gelişimi Osmanlı'dan başlayarak ele alınmıştır. Özellikle muhafazakârlığın temellerinin atıldığı 1961 Anayasa'sı sonrasında muhafazakâr düşünürler ve söylemleri incelenmiş, 1960'larda ön plana çıkan Batı karşıtlığı, anti-komünizm, değişim, din ve ahlak konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to clarify the concept of conservatism which is commonly used but not understood enough in Turkey. In this context, the history and basic concepts of conservatism, emerging from the continental Europe and Anglo-American world, is explained; after that, the development of conservative thinking in Turkish political life is discussed starting with the Ottoman Empire. Conservative thinkers and discourses which are especially founded after the constitution of 1961 are studied; anti-westernism standing out in the 1960s, anti-communism, change, religion and morality subjects are emphasized.