Siyasi bir ideoloji olarak muhafazakârlık ve Türkiye'de muhafazakâr - demokrat siyasal kimliğiyle AK Parti
As a political ideology conservatism and with its conservative-democrat political identity in Turkey: Justice and Development Party (AK Party)
  1. Tez No: 421692
  2. Yazar: MEHMET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1789 Fransız Devrimi, eski rejimin tüm köklü kurum ve değerlerini yok etme mücadelesi içerisine girmiştir. Muhafazakârlık; Fransız Devrimi ile birlikte siyasi bir ideoloji haline dönüşürken, Edmund Burke'ün Fransa'daki Devrim Üzerine Düşünceler adlı eserinde muhafazakârlığın ilk ve temel düşünceleri yer almıştır. Bu sebepten dolayı Burke, muhafazakârlığın kurucusu olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar bir tavır, tutum ya da durum olarak da kabul edilse, muhafazakârlık tıpkı liberalizm ve sosyalizm gibi siyasi bir ideolojidir. Bu ideoloji, tıpkı diğer ideolojilerde olduğu gibi farklı coğrafyalarda farklı yansımalara sahiptir. Türkiye'de muhafazakârlığın temelleri Tanzimat Dönemi'nde oluşturulsa da, Cumhuriyet'in ilanından sonra Kemalist Devrime yönelik tepkiler ideolojinin daha çok gelişimini sağlamıştır. Muhafazakârlar Kemalist Devrim'in toplumu değiştirme ve dönüştürmesine özellikle de din ve toplum arasındaki bağların koparılmasına karşı çıkmışlardır. Türkiye'de CHP'li Tek Parti döneminin sona erip Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi, muhafazakârların küs oldukları devlet kurumuyla kucaklaşmalarına olanak sağlamıştır. DP iktidarından sonra Adalet Partisi ve Anavatan Partisi dönemlerinde de muhafazakâr politikalar devam etmiştir. Ancak 2002 yılında siyasi iktidarı devralan AK Parti, Türk siyasetine yeni bir soluk getirerek kendisini doğrudan“muhafazakâr demokrat”bir kitle partisi olarak tanımlamıştır. Bu kimliğin Siyasal İslam'ın devamı nitelendiğinde olup olmayacağı tartışmaları sürerken AK Parti; Türkiye'de sosyal, ekonomik ve toplumsal bir kalkınma hamlesi içerisine girmiştir. 13 yılı aşan bir süredir tek başına iktidar olarak ülkeyi yöneten AK Parti; tarih, gelenek, aile, mülkiyet, otorite, ekonomi ve din gibi konularda muhafazakâr politikalar geliştirerek başarılı olmuştur. Siyasi kimliğine yönelik tartışmalar geride kalırken, muhafazakâr demokrat kimlik Türkiye'de oturmuş ve geniş kitlelere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
French Revolution in 1789, had been clashed against the ancient regime for destruction of whole established institution and values. Conservatism has transformed to a political ideology with French Revolution. Reflections on the Revolution in France which was written by Edmund Burke, defines the conservatism's first and basic thoughts. For this reason, Burke is accepted for founder of the conservatism. Although conservatism is seen like an attitude, approach and condition; indeed conservatism is a political ideology like liberalism and socialism. This ideology has different type of reflections in different geographies like other political ideologies. Despite the fact that fundamentals of conservatism in Turkey have been constituted in Tanzimat Reform Era, conservatism considerably developed against reactions directed to Kemalist Revolution. Conservatives had opposed to Kemalist Revolution because of its social engineering activities. Especially for breaking the connections between religion and society. When Democrat Party won the elections in Turkey, the one party system ended and conservatives hugged the government. After the Democrat Party, conservative politics had proceeded in the time of Justice Party and Motherland Party. But in 2002 Justice and Development Party came to power in Turkey, gave Turkish politics a new lease of life and directly defined itself“Conservative-Democrat”mass party. While AK Party's identity debates in Turkey continuing, whether the continuation of Political Islam, AK Party has entered into a move in social and economic development in Turkey. More than 13 years holding the power AK Party, succeeded because of its conservative politics in history, tradition, family, property, authority and religion. From now on AK Party's political identity debates has left behind and its identity reached to large mass in Turkey.