21. Yüzyıl'da Nato
21.Yüzyıl'da Nato
  1. Tez No: 320214
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle başlayan Soğuk Savaş Döneminde NATO, bir askeri ittifak olarak, ABD önderliğinde Batılı Devletler tarafından SSCB'ye karşı bir denge unsuru yaratılması için kurulmuştur. Soğuk Savaş dönemi içerisinde, Avrupa Devletleri kendi güvenliklerini sağlayacak askeri ve finansal kapasiteye sahip olmamaları sebebiyle NATO'nun varlığını desteklemişler ve ABD'nin güvenlik şemsiyesi altına girmişlerdir. NATO, bir güvenlik şemsiyesi görevi gördüğü kadar, ABD'nin ekonomik ve siyasal çıkarlarının Avrupa'da korunması gibi daha önemli bir görevi de üstlenmektedir. Soğuk Savaş sonrası dönemde ise, NATO'nun varlığına yönelik ciddi tartışmalar başlatılmış ve Avrupalı müttefikler tarafından NATO'nun artık gerekli olmadığına dair görüşler ortaya atılmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen, Soğuk Savaş sonrası dönemde NATO; küresel ve bölgesel tehditlere paralel olarak yapısını, vizyonunu ve misyonunu yenilemiş ve bir genişleme politikasına yönelmiştir. ABD'nin desteklediği söz konusu yenilenme hareketi ile İttifak, varlığının devamına yönelik tartışmaları bitirmiş ve yeni yüzyılda bir Küresel Jandarma rolünü benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
In the Cold War which had started after the World War II, NATO that had influenced by US was formed as a military alliance to USSR as a power by European Countries in the American leadership. Since European Countries were lack of the capable of the necessary military and financial capacity, European Countries had supported the formation of NATO and accepted the US security umbrella. Moreover NATO has acted as a security umbrella, in the mean time NATO also protect the US economic and political interest in Europe. After the Cold War, serious conservations that were about the NATO?s presence. In this period, European countries claimed the useless of NATO. In spite of these situation, after the Cold War, NATO has adopted a revision policy and movement in its structure according to new global threats. Thus, after starting the revision in the structure, NATO ended the arguments about its presence and adopted a role as a Global Gendarmerie.