Doğrusal programlama yardımıyla üretim planlamasının sanal bir petrol rafineri şirketine uygulanması
An application of production planning to a virtual oil refinery company with the help of linear programming
- Tez No: 320213
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğrusal programlama; işletmelerin üretim, işgücü kullanımı ve depolama planlama problemleri çözümleri başta olmak üzere geniş uygulama alanı bulan matematiksel bir yöntemdir. Devamlı ürün işleme sürecine sahip olan petrol rafineleri ise dünya ekonomisinde büyük bir paya sahiptir. Kullanım alanının yaygın olması bu ürüne bağımlılığı arttırmış ve 20.ci yüzyılın başından itibaren sürekli gelişen petrol rafinaj teknolojisi bugün en üst düzeyine yaklaşmıştır. Bu stratejik önemi anlayan işletmeler ise doğrusal programlamadan yararlanarak işletme için en karlı optimizasyonu ulaşmayı amaçlamışlardır.Bu çalışma, bir petrol ürünleri üretici firmanın üretim planı, doğrusal programlama tekniği yardımıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada üç ana bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde, üretim planlaması ve üretim sisteminin türüne göre sınıflandırılarak teorik düzeyde incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, doğrusal programlama tekniği yardımıyla modelleme süreci incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, bir petrol ürünleri üretici firmanın üretim planı, doğrusal programlama yöntemi WINQSB 2,0 paket programı yardımıyla hazırlanmıştır. İlerde kullanılabilecek çalışmalara kısa bir yol gösterici olacak şekilde dikkatle çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Linear programming is a mathematical method that finds a wide application area in business of production, labor use and storages planning solutions. Continuous product refinement process has a large share of oil refineries in the World economy. Because it has a wide usage area of this product has increased the dependency and the petroleum refining technology constantly improving since the beginning of 20 the century and today has reached the top level. The business who realized the strategic importance of this product they have aimed to rich the most profitable optimization by taking a advantage of linear programming.In this study, the production plan of a petroleum product manufacturing company has been prepared linear programming technique. This study is organized into three main sections. The first section, production planning and production system are explored the theoretical level that depending on the type of planning. The second section is the process of modeling with the help of the linear programming technique. The final part of the work is a petroleum products manufacturer production plan with the help of the linear programming technique which name WINQSB 2, 0 package program. In the future, it will be used in a manner that is guiding the work carefully.