Büyüme stratejisi olarak şirket birleşme ve satın almaları Türk perakende sektöründe bir araştırma
Growth strategy as a research company mergers and acquisitions Turkısh retaıl sector
- Tez No: 320238
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada şirket satın alma ve evliliklerinin genel amaç ve uygulama sürecinin ekonomik ve hukuki çerçevede açıklanması, şirket satın alma ve birleşme kavramları ve kapsamı, şirket satın alma ve birleşmelerini ortaya çıkaran nedenler, güncel örnekler aracılığı ile birleşme öncesi beklenti ve sonuçların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın inceleme sahası, İttifak Holding'in perakende sektöründe faaliyet gösteren iki şirketi olan Adese ve Mercek arasında yaşanan birleşme olup literatür bilgisi çerçevesinde, söz konusu birleşme ya da satın alma işleminden hareketle aşağıdaki soruların yanıtlanması hedeflenmiştir:?Birleşme ya da satın almanın türleri, stratejik amaçları nelerdir??Birleşme ya da satın almadan beklenen sinerji hangi alanlarda ve ne boyutta gerçekleşecektir??Birleşmeyi başarı ya da başarısızlığa götüren faktörler nelerdir?Bu incelemeler ışığında uygulama kısmında Adese-Mercek birleşmesinin sektörel ve organizasyonel etkileri araştırılmıştır. Söz konusu birleşmenin öncesi ve sonrasına ilişkin pazar payı, ürün-hizmet gamı ve finansal değerlere olumlu etkileri olduğu görülmüştür. İşletmenin marka imajı oluşturmasında etkili olan birleşme stratejik açıdan amaçlarına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, company acquisitions and general purposes of their marriage, and economic and legal framework, disclosure of the application process, concepts and scope of company acquisitions and mergers, company acquisitions and mergers reveal the causes, current examples to find out through the pre-merger expectations and outcomes. Review of the study area, İttifak Holding, operating in the retail sector in the merger between the two companies Adese and Mercek is within the framework of literature data, merger or acquisition process, the movement aimed to answer the following questions:?Merger or acquisition types, are the strategic objectives??Merger or purchase and to what extent the expected synergies will take place in what areas??What are the factors leading to success or failure of the merger?This section reviews the application in light of sectoral and organizational Adese-Mercek combination was investigated. The pre-and post-merger market share of product-service line and was found positive effects of financial values. Effective in building brand image in the business has reached the objectives of the strategic merger.