Kamu idarelerinde stratejik planlama ve Karaman İl Özel İdaresinde bir araştırma
Karaman strategic planning and special provincial administration of a public research
- Tez No: 320239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Küreselleşme dalgası birçok alanda olduğu gibi kamu yönetimi alanında da hızlı bir değişime sebep olmuştur. Bu bağlamda yönetim anlayışı değişmiş yeni yönetim anlayışı gündeme gelmiş ve kabul görmüştür. Değişim genel olarak toplumsal yapıda siyasal değer yargılarda, siyasal yapı ve süreçlerde, devlet olgusunun niteliğinde ve vatandaşların siyasal istek ve beklentileriyle ilgili alanlarda yoğunlaşmaktadır. Bu beklentilerin ışığında yavaş yavaş yönetimin işleyiş tarzına stratejik yönetim anlayışı oturtulmaya başlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Türk kamu yönetiminin yapısal görünüşüne ve yönetim anlayışındaki dönüşüm ekseninde ortaya çıkan durum analiz edilerek ikinci bölümde bu değişime paralel olarak ortaya çıkan stratejik yönetim ve stratejik planlama kavramının tanımı, faydaları ele alınarak üçüncü bölüme geçilmiş ve burada da Türk kamu yönetimi anlayışında yeri, önemi analiz edilmiştir. Son bölümde ise, Karaman İl Özel İdaresi 2006-2010 Stratejik Planlama Uygulamasından beklenen faydaların gerçekleşme düzeyi ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wave of globalization have led to a rapid change in the field of public administration as well as many areas. In this context, the management approach has changed, the new mentality of the management has come to the agenda and accepted. Changes is concentrated generally in social structure, political value judgments , political structures and processes, nature of state case and the areas of political demands and expectations of citizens. In the light of these expectations , strategic management approach gradually has began to place in to the way of management . in the first section of our study, Structural appearance of the Turkish public administration and the emerging situation in the management style?s axis was analyzed, in the second section, In parallel with the changes occurring the definition of the concept of strategic management and strategic planning,it?s benefits are approached and passed the third section where the understanding of the Turkish public administration, its importance has been analyzed.In the last section, 2006-2010 Strategic Planning implementation of Karaman Provincial Administration is tried to measure the level of realization of expected benefits.