Kahramanmaraş ilinde aktif olarak görev yapan amatör futbol antrenörlerinin beslenme bilgi seviyelerinin incelenmesi
Anaylsıng nutrıtıon knowledge of football traıners who are currently workıng ın Kahramanmaraş
  1. Tez No: 320244
  2. Yazar: TAYFUN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sportif performans, dengeli bir beslenme sayesinde gelişebileceği gibi dengesiz bir beslenme ile olumsuz olarak etkilenebilir. Gerçektende antrenman yapmak için büyük çabalar sarf edilmekte, bu çabaları boşa çıkarmamak için doğru beslenme büyük önem taşımaktadır.Bu araştırma, Kahramanmaraş İlinde aktif olarak Futbol Antrenörleri Derneği ile 2010/2011 Futbol sezonunda herhangi bir kulüple sözleşme imzalamış Futbol antrenörlerinin, beslenme bilgi düzeyini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Yapılan araştırmada çalışma evrenini Kahramanmaraş İlinde aktif olarak Futbol Antrenörleri Derneği ile 2010/2011 Futbol sezonunda herhangi bir kulüple sözleşme imzalamış toplam 82 Futbol antrenörü oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; çalışma evreninden araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 59 futbol antrenörü oluşturmuştur.Sonuç olarak Atrenörlerin beslenme bilgi düzeylerini geliştirmeye yönelik olarak eğitim seminerlerinin konu başlıklarının özele indirilerek daha kapsamlı verilmesi gerektiği, buna paralel yıl içerisinde verilen seminer sayısının artırılmasının uygun olacağı, spor geçmişi olan kişilerin Antrenörlük yapmalarının teşvik edilmesinin antrenörlük mesleğinde katkı sağlayacağı, antrenörlerin yanı sıra sporcularında beslenme bilgi düzeylerini geliştirici eğitime tabi tutulması, Antrenman öncesi ve dinlenme aralıklarında antrenörlerin sporcularına doğru bilgiler vermesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca futbolculara müsabaka öncesi ve sonrasında bilinçli beslenme şekillerine özellikle antrenörler tarafından vurgu yapılmalı ve bu alışkanlık kazandırılmalıdır.Anahtar Kelimeler; Beslenme, Futbol Antrenörü, Sporcu,
Özet (Çeviri)
Sports performance can be improved by a well-balanced nutrition but also affected in negatively with an unbalanced nutrition. Great effor is spend during trainings and nutrition is very imporant to get the positive results of trainings.The aim of this study is analysing nutrition knowledge of the football trainers, who are member of Football Trainers Association of Kahramanmaras and has a trainer agreement with a football club for 2010/11 season.The universe of the study is 82 trainers, who are member of Football Trainers Association of Kahramanmaras and has a trainer agreement with a football club for 2010/11 season. 59 volunteers of 82 trainers were the samples of the study.In conclusion, to increase the nutrition knowledge of the trainers; the topics of the each nutrition training seminar should be more specific and content of each topic should be extended and the number of seminars performed annually should be increased, people with sports background should be encouraged to be a trainer, not only trainers but also sportsmen should have courses for nutrition, before and during the timeouts of trainings, trainers should advise correct information about nutrition. Also, trainer should emphasize correct nutrition types that should be performed before and after competitions and this should be adopted as a habbit.Keywords; Nutrition, Football Trainer, Sportsman,