Küreselleşme sürecinde örgütsel değişimi etkileyen bir unsur olarak örgütsel sinizm ve Karaman ili kamu kurumlarında bir çalışma
Organizational cynicısm as a factor that affects the organizatıonal change in the process of globalization and an applıcation in Karaman?s public institutions
- Tez No: 320245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısında başlayarak günümüzde bütün hızıyla devam eden bilişim ve iletişim teknolojilerinde gerçekleşen hızlı ilerlemeler, serbest ticaret politikaları, çok uluslu şirketlerin ortaya çıkması, ulusal sınırların sermaye ve mal hareketleri açısından önemini yitirmesi, ekonomilerin gittikçe birbiri ile bütünleşmesi gibi birçok gelişme, ?küreselleşme? genel başlığı altında ifade edilmektedir. Küreselleşmenin en önemli ekonomik sonuçlarından birisi küresel rekabetin bütün dünyayı yavaş yavaş etkisi altına almasıdır. Küresel rekabet ortamının dayattığı koşullar şirketlerdeki geleneksel örgütsel liderlik anlayışlarını etkisiz kılarken; daha esnek, daha yenilikçi, daha yaratıcı, vizyonun ve bilginin gücünü kullanan anlayışları zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinin örgütsel değişime ve örgüt çalışanlarının sinik tutumlarına olan etkisini incelemek ve sinizmin örgüt çalışanları üzerindeki etkisini belirlemektir.Çalışmanın ilk iki bölümünde küreselleşme süreci ve örgütsel değişim kavramları alınyazın taraması yöntemi ile incelenmiş, üçüncü bölümde ise sinizm üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Karaman ili kamu kurumlarında çalışanlar üzerinde gerçekleştirilen anket uygulaması ve sonuçları anlatılmıştır. Çıkan sonuçlar söz konusu kurumlarda örgütsel değişim ve sinizm anlayışının genel itibariyle küreselleşme sürecinin gerektirdiği anlayış ile paralel olduğu yönündedir. Çalışmada elde edilen temel bulgular daha sonra bu konuda yapılacak araştırmalar için bir çıkış noktası teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The ongoing developments that have started in the second half of the XXth century, like the fast progress in information and communications technology, liberal trade policies, birth of multinational corporations, free flow of capital and goods across borders and the ongoing worldwide economic integration are usually expressed under the general term of ?globalization?. One of the most important economic consequences of globalization is global competition that is gradually influencing the whole of the world economy. The conditions brought about by global competition render the traditional organizational leadership approaches obsolete; while enforcing a more flexible, innovative and creative approach that is based on the power of vision and knowledge. The objective of this research is to examine the effects of the globalization process on the organizational change and organizational cynicism. In the first two parts of the study, the concepts of globalization and organizational change are mined thoroughly through literature review. The third part is dedicated to organizational cynicism that is the most important part of the study. In the last part, the results of the survey conducted on the institutions of Karaman Region examining the effects of the organizational cynicism on the organizational change through the globalization process. The results indicate that in general their approaches and practices are parallel to those promoted and enforced by globalization. The reasons of this negative attitude are supposed to be found in the general structure of the Turkish society, most importantly the education system and institution structure. The findings of the research are going to constitute a departure point for any further research that is to be carried out on the subject.