Gıda sektöründe elektronik tedarik kullanımı ve Karaman ili sanayiinde bir araştırma
The usage of electronic supply ın food sector and a research on Karaman ındustry
- Tez No: 320264
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHADIR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmada elektronik tedarik ile ilgili temel kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmış, dünyada ve Türkiye'de durum değerlendirmesi yapılmış, ardından Karaman İli Organize Sanayi Bölgesi'nde bisküvi, çikolata, kek vb. atıştırmalık gıda ürünleri imalatı alanında faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletmede; tedarik, satın alma ve stok yönetiminde elektronik tedarik sistemlerinin uygulanma durumunu, faydalarını ve karşılaşılan sorunlarını belirlemek amacıyla bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler mülakat yöntemi ile elde edilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda, araştırma kapsamındaki firmanın elektronik tedarik yöntemlerini uyguladığı görülmüştür. Firma genel olarak elektronik tedarik yöntemini üretim planlaması, malzeme ihtiyaç planlaması, satın alma, stok yönetimi gibi alanlarda entegre bir şekilde kullanabilmektedir. Ayrıca ilgili firmanın bağlı olduğu holding kapsamında elektronik tedariğin bir üst uygulama şekli olan e-ihale, e-satınalma gibi metodların da yaygınlaştırıldığı tespit edilmiştir. İşletmede elektronik tedarik sistemlerinin uygulanmaya başlamasıyla verimlilik, etkinlik ve kârlılık gibi maddi performans ölçütlerinin yanı sıra, müşteri memnuniyeti sağlama gibi maddi olmayan ancak işletme için önemli olan performans ölçütlerinin olumlu yönde gelişme kaydettiği tespit edilmiştir. İşletme lojistik maliyetlerinde %40-60 arasında değişen oranlarda düşüş kaydetmiştir. Uygulanan elektronik tedarik sistemi ile materyal stoklarında %20 azalma kaydetmiş, sağlanan stok azalması ile 4,6 milyon TL. tasarruf sağlanmıştır. Elektronik tedarik yöntemlerinin uygulanmaya alınması ile birlikte sağlanılan zaman tasarrufu ile birlikte, çalışanlar alternatif tedarikçi bulma, satın alma maliyetlerinin düşürülmesi gibi nitelikli işlere daha fazla zaman ayırabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study,e-supply basic concepts stated and an evaluation of the situation has done with a wide perspection in the world and Turkey. After evaluation, an applying study which was aiming to determine the application percantage, benefits and problems of electronic supply in purchasing, supply management, stock planning on a large-scale company that is displaying activity in production of biscuits, chocolates, cakes, wafers etc. in the city of Karaman, in Organized Industrial Zone. In the study, data were collected by interview method.After the study, it was determined that the company is using electronic supply methods. Company is using electronic supply methods generally in production planning, purchasing, stock managing. And all these subjects are entegrated with IT. Also it was determined that holding which this company is a member of it, is generalizing the use of upper applying methods that are called e-purchasing and e-bidding.It was determined that with the usage of e-supply systems in the company, beside the commissive performance criteria, uncommissive performance criteria which are very important for company like customer satisfaction have been shown improvement on positive way. The company noted down decreasing on logistic costs between the percantage of 40%-60%. By applying e-supply systems, company has decreased material stocks at the percantage of %20. It means 4,6 million TL. savings for company. After starting to use e-supply sytems, by the time saving, workers found enough time to search different supplier where they can able to buy cheaper materials. So the company decreaed its costs.