Sağlıkta dönüşüm programında aile hekimliği uygulaması ve hasta memnuniyet düzeyi: Kilis ili örneği
Application of family medicine in health transformation programme and satisfaction levels of patients: A research in Kilis province
- Tez No: 320286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Family Medicine, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Sağlıkta Dönüşüm Programında aile hekimliği uygulamasına geçişin reformun temel unsuru olduğunun ve öneminin ortaya konmasıdır. Kilis ilinde uygulanmakta olan aile hekimliği modelinden yola çıkılarak; hizmet alan kişilerin memnuniyet düzeyi ölçülmeye çalışılmış ve memnuniyete etki eden faktörler tespit edilerek uygulanabilir çözüm önerileri üretilmesi hedeflenmiştir.Bu amaçla hazırlanmış olan Değerlendirme Anketi toplam 263 hastaya uygulanmıştır. Hastalara demografik bilgileri ve 1- 5 arası (çok kötüden çok iyiye) derecelendirilen EUROPEP ölçeğiyle hazırlanmış 25 soru sorulmuştur. Demografik veriler ve sorulardan elde edilen bulgular değerlendirilmiş; memnuniyetle birlikte ziyaret sıklığının arttığı gözlenmiştir. Genel olarak tüm grupta en yüksek ve en düşük puan verilen sorular incelendi. Memnuniyetin en yüksek olduğu sorular sırayla ?sizi muayene etmesi? 3,96; ?Kayıt ve bilgilerinizi gizli tutması? 3,94; ?sizi dinlemesi? 3,91 olarak bulundu. Memnuniyetin en düşük olduğu sorular ise ?doktorunuza telefonla ulaşabilmeniz? 2,75; ?Bekleme odasında harcadığınız zaman? 3,08; ?Sağlık durumunuza bağlı duygusal sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olması? 3,27 ve ?size uygun zamanda randevu alabilmeniz? 3,33 olarak bulundu. Sorulara kadınlarla erkekler tarafından verilen puanların farkının istatistiksel açıdan bir anlamlılık ifade etmediği saptandı. Eğitim düzeyinin memnuniyete etkisi araştırıldığında; grupta eğitim düzeyi yükseldikçe 10 soruya verilen puanların düştüğü gözlendi. Memnuniyet puanlarının yaşla ilişkisi araştırıldığında, tüm grupta üç soru dışında yaş ile memnuniyet puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamadı. Ayrıca karşılaştırma amaçlı doğrudan İkinci Basamağa başvuran 80 kişiye anket uygulandı. Memnuniyet puanlarının hastane grubunda daha düşük olduğu gözlendi.Aile Hekimliği uygulaması ülkemizde daha yolun başındadır ve aceleyle uygulamaya geçildiğinden özellikle kırsal alanda ülkemiz şartlarına tam olarak uymamaktadır. Ayrıca asıl amacı koruyucu hekimlik olan modelin bu yönü de uygulamada zayıf kalmıştır. Zamanla modelin zayıf yönleri görülerek gerekli iyileştirmeler yapılırsa ülkemizde başarıyla sürdürülebilinecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study exposes that the transition of family medicine is the key element of social security reform and Health Tranformation Programme. In this study, the satisfaction levels of the patients are measured from the family medicine application model in Kilis. After all, applicable policy proposals are to be produced.25 questions were asked in EUROPEP that the demographic data of patients rated on a scale by 1 to 5 (Poor to Excellent). Demographic data and findings were evaluated. In general, the questions in the whole group that have the highest and lowest points were analyzed. Questions given the highest scores are ?to examine you? 3.96 ?keep your record and information confidential? 3.94 ?listen to you? 3.91 was found to be. Questions given the lowest scores are ?reach the doctor by telephone,? 2.75; ?the time you spend in the waiting room,? 3.08 ?to help cope with emotional problems due to health condition? 3.27 and ?at the appropriate time you can get an appointment? 3.33 was found. Questions of a statistical significant difference in the scores awarded by men and women were found not to express. When investigated the effect of satisfaction with the level of education, points given to the 10 questions decreased by the increased educational levels of the group. We couldn?t find significant statistical difference between satisfaction and age out of three questions. The statistical difference between satisfaction and visiting period is highly meaningful. The patients visiting their family doctor monthly are satisfied than the others. In addition, a research made in Secondary Care with 80 patients to check the difference. The hospital group satisfaction levels are lower than the family medicine group.As a result, implementation of Family Medicine is at the beginning of the road, especially in rural areas does not conform to the requirements fully because of being rapidly implemented. In addition, the main purpose of this aspect is preventive medicine, which the model remains weak, must be decided. Dealing with weak sides, necessary improvements made by the model over time has the potential to be sustainable in our country.