Bireylerin sosyal medya kullanım davranışlarının ve motivasyonlarının kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında incelenmesi: Eskişehir'de bir uygulama
Examination of individuals' behaviours and motivations for social media usage from the perspective of uses and gratifications approach: an application in Eskişehir
  1. Tez No: 320319
  2. Yazar: NAFİZE GİZEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE OYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Eskişehir ili evreninde, bireylerin genel olarak sosyal medya kullanım örüntülerini incelemek ve sosyal medya kullanımı konusunda hangi motivasyonlara sahip olduklarını ?kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı? çerçevesinde ortaya koymak, bu araştırmanın genel amacını oluşturmaktadır. Tezin giriş bölümünde, araştırmanın kavramsal çerçevesi çizilmiş; ikinci bölüm ise, araştırmanın teorik çerçevesini ortaya koymak amacıyla alanyazın taramasına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmanın yöntemi açıklanmaktadır. Genel tarama modelinde desenlenen araştırmada, nitel ve nicel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma örneklemi olarak belirlenen 401 kişiden elde edilen verilerin analizinde, betimsel ve kestirisel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünü oluşturan ?Bulgular ve Yorum? başlığı altında, söz konusu analizler doğrultusunda eldeki veriler yorumlanmıştır. Beşinci bölümde ise, araştırma sonuçlarına ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, en sık kullanılan sosyal medya platformunun sosyal ağ siteleri; sosyal medyayı genel olarak en sık kullanan yaş grubunun ise, 15-24 olduğu belirlenmiştir. Bireyleri sosyal medya kullanımı konusunda en fazla motive eden unsurların ise, haberdar olma ve eğlenmeye yönelik unsurlar olduğu; ayrıca bireylerin sosyal medyada öncelikle tüketime, daha sonra katılım ve üretime yönelik davranışlar sergiledikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this dissertation is to explore the general patterns of social media usage of the individuals and their basic motivations from the perspective of ?uses and gratifications approach?. The province of Eskişehir is taken as the research universe for this purpose. In the introductory first chapter of the thesis, a conceptual framework is offered. In the second chapter, there is the literature survey for the purpose of drawing the theoretical framework. In the third chapter, the method of this research is explained. The research is designed according to the general survey model whereby both quantitative and qualitative techniques are used. The questionnaire was applied to 401 persons and both descriptive and inferential statistics are used for the analysis. In the fourth chapter under the title ?Findings and Interpretations? the existing data are interpreted in the light of above-mentioned analysis. The fifth chapter is devoted to the results of the research and proposals. This research shows that the age group that uses the social media most frequently is that of 15-24 and the most frequently used social media platform is the ?social network sites?. On the other hand, it is shown that the most powerful motivating elements for the use of social media are `keeping track of the facts? and `entertainment?. Moreover, it is shown that the most frequent behaviour that the individuals tend to display is that of consuming which is followed by participation and production.