Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında bireylerin video paylaşım ağı Youtube'u kullanım motivasyonları: Eskişehir örneği
Motivations of individuals video sharing network Youtube in the context of uses and satisfactions: Example of Eskişehir
- Tez No: 623969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERZURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri ile birlikte hayatımıza giren yeni kitle iletişim araçlarını kullanım motivasyonlarımız ve pratiklerimiz de değişmeye başlamıştır. Web 2.0 teknolojileri ile birlikte hayatımıza dâhil olan sosyal medya artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medya ile bireyler artık katılımcı, aktif ve üretken bir konumda yer almaktadır. Bugün milyonlarca insan tarafından kullanılan sosyal medya bireylerin kendilerini ifade edebileceği, iletişim kurabileceği, sosyalleşebileceği, habere ve bilgiye ulaşabileceği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün Türkiye'de aktif olarak en çok kullanılan sosyal medya platformu ise YouTube'dur. Bu doğrultuda bireylerin YouTube kullanımları konusunda hangi motivasyonlarla hareket ettiklerini ve hangi kullanım davranışlarını sergilediklerini“kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı”çerçevesinde açıklamak bu çalışmanın genel amacını oluşturmaktadır. Eskişehir ili örneğinde hazırlanan bu çalışma genel tarama modeli ile desteklenmiştir. Örneklemi temsil edecek 387 kişiden elde edilen veriler, betimsel istatistiki yöntem kullanılarak açıklanmıştır. Çalışma sonucunda bireylerin YouTube'u en çok eğlence ve bilgi alma amaçlı motivasyonlarla kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin YouTube'da içerikleri tüketime yönelik davranışlar sergilediği, içerik üretimine yönelik davranışların ise çok nadir gerçekleştiği sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the developing communication technologies, our motivations and practices to use the new mass media have started to change. Social media, which has been included in our lives with Web 2.0 technologies, has become a part of our lives. With social media, individuals are now in a participatory, active and productive position. Today, the social media used by millions of people is an area where individuals can express themselves, communicate, socialize and reach news and information. Today, the most widely used social media platform is YouTube in Turkey. In this context, it is the general purpose of this study to explain the motivations and behaviors of individuals in terms of their use of YouTube in terms of "uses and gratification approach ler. This study, which was prepared in Eskişehir province, was supported by a general survey model. The data obtained from 387 people representing the sample were explained using descriptive statistical method. As a result of the study, it was concluded that individuals mostly use YouTube with motivations for entertainment and information. In addition, it is concluded that individuals display consumption-oriented behaviors on YouTube and behaviors related to content production are very rare.