Eskişehir'deki konaklama işletmeleri yöneticilerinin iç turizme yönelik algıları
The perceptions of accommodation establishments managers in Eskişehir towards domestic tourism
  1. Tez No: 320322
  2. Yazar: ERMAN KARAKAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TONUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Turizm sektörü son yıllarda dünya'da en hızlı gelişen sektörlerden biridir. Uluslararası turizm gelirlerinin dünya'da 1 trilyon doları, Türkiye'de ise 23 milyar doları aşması, turizm sektörünün ekonomik boyutunu ortaya koymaktadır. Dünya'da turist sayısı ve turizm gelirlerinde önde olan ülkeler, dış turizm kadar iç turizmin de gelişmesine önem vermektedirler. Dünya'daki turizm harcamalarının % 70,5'inin yerli ziyaretçiler tarafından yapılması, iç turizmin turizm sektörü içindeki önemini göstermektedir. Türkiye'de de son yıllarda iç turizm gelişim göstermeye başlamıştır. 2011 yılında Türkiye'deki turizm harcamalarının % 53,1'i yerli ziyaretçiler tarafından yapılmıştır.Eskişehir, gerek iç turizm gerekse dış turizm açısında büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma ile Eskişehir'de iç turizmin mevcut durumunun belirlenmesi, iç turizme ilişkin sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Eskişehir'deki turizm belgeli konaklama işletmeleri yöneticilerine anket uygulanmış ve algıları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the tourism sector has been one of the fastest-growing sectors in the world. The fact that international tourism revenues exceed 1 trillion dollars in the world and exceed 23 billion dollars in Turkey reveals the economic dimension of the tourism sector. In the world, those countries where numbers of tourists and income from tourism is greatest give as much importance to the development of domestic tourism as to international tourism. The fact that 70,5 % of global spending on tourism is made by domestic visitors shows the importance of the domestic tourism sector. In recent years, domestic tourism has begun to show progress in Turkey. In 2011, 53,1 % of spending on tourism came from domestic visitors in Turkey.Eskişehir has a large potential for tourism, whether from domestic or international tourism. This study has been undertaken with the aim of determining the present state of tourism in Eskişehir, the problems with domestic tourism and with to put forward recommendations for solving these problems. Under the umbrella of this aim, a survey has been conducted of the managers of tourism licenced accommodation establisments in Eskişehir and the findings of this survey have been assessed.