Bulanık TOPSIS yönteminin bir kamu hastanesinde iç kaynaklardan hemşire seçimine uygulanması
Application of fuzzy TOPSIS method to nurse selection from ınternal sources in a public hospital
  1. Tez No: 320323
  2. Yazar: MEHMET KADİR BİNGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Örgütler, amaçlarına ulaşmak için ihtiyaç duydukları insan gücünü iç ve dış kaynaklarını kullanarak karşılarlar. Kamu kurumları, boş olan pozisyonlar için ihtiyaç duydukları işgücünü, gerekli niteliklere sahip olmaları durumunda, kendi çalışanları arasından seçmeye çalışırlar. Çalışanlar arasından gerekli niteliklere sahip aday sayısının boş pozisyon sayısından fazla olduğu durumlarda, en iyi adayın seçilmesi, kaynakların etken ve verimli kullanılması adına önem arz etmektedir. Kamu kurumu niteliğinde olan asker hastanelerinde, orta vadede görevlendirme yapılacak olan yüksek hemşire kadro sayısına göre gerekli niteliklere sahip aday sayısı fazla olacağından, bu kadrolara terfi sayılabilecek görevlendirmeler için personel seçiminde adil ve bilimsel bir sisteme ihtiyaç duyulacaktır. Bu sebepten dolayı, bu çalışmada, ?en iyi çözümün, pozitif ideal çözüme en yakın ve negatif ideal çözüme en uzak nokta olması? esasına dayanan ?İdeal Çözüme Yakınlığa göre Tercih Sıralaması Tekniği (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution/TOPSIS)?, bir kamu kurumu olan Y Asker Hastanesinde iç kaynaklardan hemşire seçimine uygulanarak, karar vericilere yardımcı olacak etkili bir personel seçim yöntemine ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organisations compensate the manpower which they need for achieving goals by means of using their internal and external resources. Public institutes try to select the needed manpower for vacant positions among their employees. In case the number of candidates who have the required qualifications among employees exceeds the number of vacant positions, selecting the best candidate has importance for effective and productive use of resources. In the military hospitals, which have the characteristics of public institutes, since in mid-term, the number of the candidates having the required qualifications will exceed the number of charge nurse positions to which assignments will be made, a fair and scientific system will be needed in personel selection for the assignments which can be regarded as promotion to these positions. For this reason, in this study, it is aimed to attain an efficient personel selection method by means of applying Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), which depends on the basis of ?the best solution is the one which is at both the nearest position to the positive ideal solution and the farthest position to the negative ideal position?, to nurse selection in Y military hospital which is a public institute.