Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi
The ımportance of renewable energy sources ın decreasıng external energy dependence of Turkey
  1. Tez No: 320327
  2. Yazar: SELVİ NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZIM ÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde mal ve hizmet üretimindeki genişlemeye paralel olarak enerjiye olan talep giderek artmaktadır. Mevcut enerji talebinin önemli bir kısmını karşılayan fosil yakıtlar (petrol, kömür, doğalgaz) ise sonsuz ihtiyaçları karşılayabilme konusunda sınırlı enerji kaynaklarıdır. Fosil yakıtların mevcudiyeti noktasında sıkıntı yaşayan ülkeler bu kaynağa ulaşılabilirlik konusunda yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmaktadır. Bu durumda ülkelerin ekonomik büyümeleri açısından fosil yakıtların yerini alacak yenilenebilir enerji kaynaklarının gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır.Türkiye artan enerji talebini karşılayabilecek yeterli miktarda fosil yakıt kaynaklarına sahip olmadığından dolayı yüksek maliyetlere katlanarak enerjide dışa bağımlı hale gelmiştir. Türkiye geniş bir kaynak potansiyeline sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik AR-GE çalışmaları ve sürdürülebilir enerji politikaları ile enerjide dışa bağımlılığını azaltabilir. Bu çalışmanın amacı, fosil yakıtlar yerine kullanılabilecek çevre dostu, sınırsız ömre sahip ve düşük maliyetli yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye açısından önemini ortaya koymaktır. Birinci bölümde enerji kaynaklarının tanımlarına, özelliklerine, avantaj ve dezavantajlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarının Dünya ve Türkiye açısından potansiyeli, kurulu gücü ve yatırım maliyetleri incelenmiştir. Son bölümde ise fosil yakıtlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi, tüketimi, ithalattaki payları ve yatırım maliyetleri karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in parallel with expansion of the production of goods and services, the demand for energy is increasing. The demand for energy will remain important as long as there is life in the world. Fossil fuels (oil, coal, natural gas), which meet an important part of existing energy demand, are not unlimited energy sources in meeting infinite needs. In addition, the countries experiencing difficulties regarding the presence of fossil fuels have to bear high costs in accessing to this source. In this case, regarding economical growth of countries, renewable energy sources, which will take the place of fossil fuels, appear to be highly necessary.Not having sufficient amount of fossil fuel sources to meet the increasing demand for energy, Turkey became an external dependent country in energy bearing high costs. Turkey can decrease its external dependence with sustainable energy policies and R&D studies regarding the use of renewable energy sources in which it has a wide range of resource potential. The aim of this study is to put forth the importance of eco-friendly renewable energy sources for Turkey which can be substituted for fossil fuels with their unlimited life and low cost. In the first chapter the definitions of energy sources, characteristics, advantages and disadvantages are given. In the second chapter, in terms of the world and Turkey, the potential of renewable energy sources, installed capacity and investment costs were investigated. And in the last chapter, production, consumption, import shares and investment costs of fossil fuels and renewable sources of energy were analyzed in comparison.